Rejtett kamerával dokumentumfilmet készített Rupert Wingfield-Hayes, a BBC riportere a kínai kórházakban működő szervkereskedelemről, és szomorúan állapította meg: a kivégzett elítéltek szerveinek transzplantációs célú értékesítése virágzó üzletág. A brit közszolgálati televízió munkatársa az ország északkeleti felében lévő Tiencsin város első számú kórházában forgatott: szerepe szerint májat keresett beteg édesapjának, akinek sürgősen szüksége lett volna a szervre. A kórház illetékesei nyugalomra intették, majd elmondták, hogy a májat három héten belül tudják szállítani, 50 ezer font (kevéssel több, mint húszmillió forint) ellenében. A tárgyalást ennél a szakasznál átvette egy külföldi ügyfelekre szakosodott ügynök, aki elmondta: az összeget egy hongkongi számlára kell átutalni. Az egyik orvos elmondása szerint a szerveket halálra ítélt rabok ajánlják fel önként a társadalomnak, amolyan ajándékként. Az elképedt riportert még biztatták is, jókor érkezett Tiencsinbe, mert a közelgő nemzeti ünnep, október elseje miatt többlet lesz az emberi szervekből. A kommunista ország egészségügyi minisztere nem tagadta, hogy a halálra ítélt donorok révén valóban folynak transzplantációs műtétek az országban.
A legtöbb embert Kínában végzik ki a világ országai közül, tavaly a hivatalos statisztikák szerint 1770-et. Az Amnesty International emberi jogi szervezet munkatársai úgy vélik, a valós mutatók ennél jóval nagyobbak. Helyi jogi szakértők szerint 2005-ben hozzávetőleg nyolcezer embert végeztek ki Kínában. Idén márciusban az ázsiai ország külügyminisztere elismerte, hogy felhasználtak rabokból kivett szerveket transzplantációkhoz, azonban, mint mondta, csak kevés esetben. Qin Gang, a tárca szóvivője mindemellett rámutatott: a felajánlásokat soha nem erőltetik, azokat minden esetben önként teszik meg a halálraítéltek. Éppen erről nincsenek meggyőződve a jogvédő szervezetek, illetve a külföldi újságírók. Nem tisztázottak a felajánlások körülményei sem. Mindezzel együtt az említett tiencsini kórházban a BBC tudósítója szerint tavaly hatszáz májátültetést hajtottak végre.
A brit transzplantációs társaság idén áprilisban közleményt adott ki, amelyben olvasható: a szervezet azt gyanítja, hogy Kínában minden évben kivégzett elítéltek ezreiből operálnak ki és adnak el szerveket.
A távirati iroda úgy tudja, Kínában, amelyre a világon végrehajtott kivégzések nyolcvan százaléka jut, 68 jogcímen lehet halálbüntetést kiszabni, köztük olyan, nem erőszakos bűncselekményekért is, mint az adócsalás, a sikkasztás és a kábítószerrel visszaélés.

Kémbotrány: a szakértő szerint az akciót az ukrán titkosszolgálat politikai megrendelésre hajtotta végre