Rája lett a veszte

Életét vesztette tegnap reggel Steve Irwin világhírű természetfilmes, miután egy forgatáson a mellkasába fúródott egy rája mérgező anyagot kibocsátó tüskéje. A 44 éves ausztrál férfihoz mentőhelikopterrel érkezett segítség, azonban késő volt: a Krokodilvadász néhány percen belül meghalt. Vélhetőleg nem a méreg, hanem a tüske miatt, amely szíven találhatta.

Hírösszefoglaló
2006. 09. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megint filmet forgatott, ezúttal a tengerek élővilágáról a hazánkban is népszerű ausztrál természetfilmes, Steve Irwin, de a munkát már nem fejezheti be, mert magyar idő szerint tegnap hajnalban kioltotta az életét egy tüskés rája. Az eset Ausztrália Queensland államának partjainál, a Nagy-Korallzátony nevű természetvédelmi területen történt: a tévésztárt a rája mellkason csapta a farka végén lévő mérgező tüskével. Az eszméletlen férfit a közeli korallzátonyra vitték munkatársai, a hatóságok Cairns városából mentőhelikoptert küldtek, azonban a kiérkező orvosok csak annyit állapíthattak meg, hogy a zoológus már nem él.
A queenslandi rendőrség megerősítette a halál hírét, a nyomozók már a családot is értesítették a tragédiáról – jelentette a BBC tudósítója. Steve Irwin után két gyermek, egy nyolcéves kislány és egy hároméves fiú maradt.
A tüskés rája lapos testű, háromszög alakú hal, többnyire a trópusi vizekben fordul elő. Nevét a vékony farka végén található, borotvaéles tüskéről kapta, amely mérgező anyagot tartalmaz. Az állat ezt a fegyverét csak akkor használja, ha megijed, veszélyeztetve érzi magát. Annyira ritkán támad emberekre, hogy a mostanihoz hasonló esetet egyetlenegyet jegyeztek fel Ausztrália partjainál, az a baleset 1945-ben, St. Kildánál történt.
A tüskés ráják csak önvédelemből támadnak, egyáltalán nem agresszívak, így ez az állat nyilvánvalóan félelemből vágta a természetfilmes mellkasába tüskéjét – vázolta fel a tragédia lehetséges okát Bryan Fry, a melbourne-i egyetem méregkutató intézetének helyettes igazgatója.
Szakértők szerint bár a tüskés rája csípése igen fájdalmas, a hal mérge csak ritkán halálos. Steve Irwin esetében a halál oka az akár húsz centiméteresre megnövő tüske egymagában lehetett: mintha egy hatalmas konyhakést szúrtak volna a filmes szívébe. Ezzel a véleménnyel értett egyet Geoff Isbister klinikai toxikológus, az ausztráliai Newcastle-ben lévő Mater kórház szakorvosa is.
A természetfilmek mellett kevésbé ismert, hogy Steve Irwin – kezdetben főleg hüllőkre alapozva – létrehozott Queenslandben egy állatkertet, amely Australia Zoo néven az ausztrál vadvilág megóvásának és bemutatásának egyik fő központjává vált napjainkra. A tegnap elhunyt kutató leginkább arról vált híressé, hogy a világ legveszélyesebb kígyóit, pókjait centiméterekre megközelítve, vagy éppen kézbe véve mutatta be nézőinek. A vérfagyasztó helyzetek közepette a tévés soha nem sérült meg. A Crocodile Hunter (Krokodilvadász) becenevet legnépszerűbb sorozatának címe után kapta: az első epizódot 1992-ben mutatták be. A filmek rendkívül népszerűek lettek, az egyes részeket több mint ötszázmillió néző látta. A titulus megtévesztő volt, Steve Irwin ugyanis elkötelezett természetvédőként soha nem támadt fegyverrel a hatalmas hüllőkre, és nem is bántotta, csak lefilmezte őket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.