Gyors döntés Annan utódjáról?
New York. Gyors döntést sürget az új ENSZ-főtitkár személyének kiválasztásáról John Bolton amerikai ENSZ-nagykövet, ami – ha megvalósul – a dél-koreai külügyminiszternek kedvezhet a hét jelölt közül. Az ENSZ Biztonsági Tanácsában tegnap lapzártánk után próbaszavazást tartottak az új főtitkárról, aki a tisztségről december 31-én leköszönő Kofi Annan jelenlegi főtitkárt váltja fel a világszervezet élén. (MTI)
Incidens az EP-ben
Az Európai Parlament (EP) néppárti frakcióvezetője, Hans-Gert Pöttering a függetlenek csoportjához tartozó megfigyelő visszahívására szólította fel Bulgáriát. Dimitar Sztojanov romaellenes e-mailt küldött az összes képviselő és megfigyelő számára, válaszul egy elektronikus körlevélre, amelyet a Fidesz-delegációt vezető Szájer József küldött Járóka Lívia képviselő népszerűsítésére. Idézet a gyalázkodó levélből: „Országomban több tízezer sokkal szebb cigány lány van, mint ez a tiszteletre méltó. A megfelelő helyen és időben élnek ahhoz, hogy 12-13 éves roma lányokat vásároljanak feleségnek.” (MTI)
Kilenc hónap Topoláneknek
Prága. Mindössze kilenc hónapos mandátummal és előre hozott választással számol a Mirek Topolánek vezette új cseh kisebbségi kormány programja, amelynek tervezetét tegnap hozták nyilvánosságra Prágában. A júniusi választáson győztes Polgári Demokratikus Párt (ODS) kilenc politikusából és hat párton kívüli személyiségből álló kabinet október 3-án lép a parlament elé, de kicsi a valószínűsége annak, hogy megkapja a bizalmat. Az ODS a 200 tagú testületben ugyanis pillanatnyilag biztosan csak saját 81 képviselőjének a szavazatával számolhat, ami előrevetíti a bukást. A helyzet megoldása Václav Klaus államfő kezében van, akinek döntenie kell, hogy kinek ad megbízatást a kormányalakításra. (MTI)
Olmert találkozna Abbásszal
Jeruzsálem. Ehud Olmert izraeli miniszterelnök a közeli napokban találkozni kíván Mahmúd Abbász palesztin elnökkel. Csak annyi bizonyos, hogy nem szabja előfeltételként a június 25-én, palesztin fegyveresek által foglyul ejtett izraeli katona szabadon bocsátását, mert – mint mondta – ha Abbászon múlna a dolog, Gilad Salit tizedes már rég szabad lenne. Kizárta viszont, hogy a tárgyalási légkör javítása végett még a találkozó előtt szabadon engedne izraeli börtönökben fogva tartott palesztinokat. (MTI)
Szexbotrány sodorja válságba a spanyol kormányt
