Visszatért az első űrturistanő

A kazahsztáni Arkalik körzetében tegnap hajnalban sikeresen landolt a Nemzetközi Űrállomásról érkező Szojuz űrhajó, fedélzetén a világ első űrturistanőjével, az iráni származású, amerikai Anousheh Ansarival és az űrbázis hazatérő legénységével. Ansari húszmillió dollár ellenében tíz napot tölthetett az űrállomáson.

MN-összeállítás
2006. 09. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Baj nélkül földet ért tegnap hajnalban a kazahsztáni sztyeppén a Szojuz űrhajó, amely csütörtökön vált le a Nemzetközi Űrállomásról (ISS), fedélzetén Pavel Vinogradov orosz és Jeffrey Williams amerikai asztronautával, valamint a világ első űrturistanőjével, az iráni származású, amerikai Anousheh Ansarival – jelentette a Space.com. Az ISS tizenharmadik legénysége fél évet töltött az űrbázison, őket az orosz Mihail Tyurin és az amerikai Michael Lopez-Alegria váltotta fel.
A landoló űrhajóhoz érkező mentőhelikopterek személyzete hatalmas rózsacsokorral köszöntötte Anousheh Ansarit, aki tíz napig vendégeskedett az állomáson. Az élményért húszmillió dollárt (4,3 milliárd forintot) kellett fizetnie, a horribilis költséget családja informatikai cégének jövedelméből fedezte.
Az űrkirándulásra régóta váró negyvenéves mérnöknő úgy tudta, csak jövő tavasszal indulhat útnak. Az utolsó pillanatban került a csapatba, miután a várólista élén álló japán Daiszuke Enomoto egészségi állapota miatt visszalépett. A gyors váltás Ansarinak nem okozott gondot, csupán attól jött zavarba, hogy az eredetileg Enomotónak összekészített tisztasági csomagban nem talált kozmetikumokat, viszont volt benne borotva és borotvahab.
A turistanő a világon elsőként létrehozott űrblogjában napi beszámolókat tett közzé az ISS-en lévők hétköznapjairól, amelyekről eddig szinte semmit sem tudott a világ. Internetes naplójából többek között kiderül, hogy a kozmoszban másként kell tisztálkodni, mint a Földön, mert a víz könnyen ellebeg. A fogmosáshoz használt vizet ezért le kell nyelni, mosakodás helyett pedig megnedvesített törülközővel dörzsölik le magukat az asztronauták. Ansari megjegyezte: már azt is érti, miért rövid minden űrhajós haja, a hajmosás ugyanis igen nehéz feladat a súlytalanság körülményei között. Vízzel teli zacskót kell a fejre húzni, s a száraz samponnal is óvatosan kell bánni, különben buborékok lephetik el a bázist.
A következő Szojuzt jövő tavasszal indítják az ISS-re a kazahsztáni Bajkonurból. Ez alkalommal a bázisra újabb űrturista látogat el: a magyar származású Charles Simonyi, akit a Magyar Asztronautikai Társaság nemrégiben tiszteletbeli elnökének kért fel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.