Rendőri hadüzenet a falfirkálóknak

E hónaptól gyakoribbak lesznek a falfirkálók ellen indított rendőrségi fellépések a fővárosban. Az illetékesek szerint bizonyos jogszabályok megváltoztatása és bevezetése könnyítené a hatóság munkáját, de ehhez a nyugati példák alapján a lakóközösségek hozzájárulása is kellene, mert felvetődött az épülettulajdonosok kötelezettsége is. A graffitisek szabad felületeket kérnek, amivel a Budapesti Rendőr-főkapitányság egyetért, de azt szeretnék, hogy a rongálók részt vegyenek a közterületek helyreállításában.

Kristály Lehel
2006. 10. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fokozottabban lép fel e hónaptól a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) a falfirkálók ellen az utcákon, és ezzel egy időben kezdetét veszi egy megelőző, felvilágosító kampány is a fiatalok körében – mondta el lapunknak Jármy Tibor, a BRFK bűnmegelőzési osztályvezetője. Emlékeztetett arra, hogy szeptember elején megállapodott a Budapest megszépüléséért tevékenykedő Lát-Kép Egyesület, a főváros városrendészeti bizottsága, illetve a BRFK, hogy társadalmi összefogással lépjenek fel a köztéri vandalizmus ellen.
– A döntést megelőzte a nyugati országok graffitiellenes fellépéseire vonatkozó vizsgálódás is. Az azóta eltelt időszakban kidolgoztuk járőreink leendő útvonalait, és több rongálót tetten értünk – folytatta az osztályvezető.
Az érintett felek egyetértenek abban, hogy a hazai joggyakorlattól még távol álló, de a nyugati országokban már elfogadott megoldást kellene itthon is bevezetni. Ennek értelmében szankcionálnák az épülettulajdonosokat, ha azok nem gondozzák megfelelően a házfalukat. Ha ugyanis a lakóközösségek folyamatosan eltüntetnék a rongálók nyomait, idővel kifárasztanák őket, és értelmetlenné tennék a tevékenységüket – vélte Jármy Tibor.
A rendőrség, a Lát-Kép Egyesület és a festést művészetként gyakorlók nézetei megegyeznek abban is, hogy a graffitiket és a falfirkákat külön kell választani. Hanzély Ákos, a Lát-Kép Egyesület vezetője szerint az előbbiek művészi értékeket is képviselhetnek, míg utóbbiak inkább egyfajta kézjegynek minősülnek, amikkel a készítőik bizonyos területeket jelölnek meg, gyakran csak a polgárpukkasztástól vezérelve.
Azért szorgalmazzuk legálfalak létrehozását az aluljárókban, a hídlábakon, bizonyos kerítéseken vagy tűzfalakon, hogy az igazi alkotók önkifejeződése korlátlan legyen – mondta a városvédő. Szerinte az anyagi károkat nehéz felmérni, de csak a BKV-nál évente ötven- és százmillió forint közöttiek a rongálások. A firkálók esztétikai károkat is okoznak, tevékenységük, illetve a környezetkultúra hiánya, a társadalomban tudatalatti depressziót vált ki, ami a nagyvárosi lét elutasításához vezet – fűzte hozzá Hanzély Ákos.
A falfirkászokat lenéző és tőlük élesen elhatárolódó graffitiművészek elképzelhetőnek tartják, hogy a lakóközösségek szigorúbb fellépése visszatartó hatású lehet, de emellett ők is szorgalmazzák a legálfalak bevezetését.
A harmadik, igaz, drágább megoldásként azt javasoljuk, hogy a házfalakat lemosható viaszréteggel kellene védeni – nyilatkozta lapunknak Bajcsy Zoltán, a budapesti szakmai körökben egyik legelismertebb graffitiscsoport tagja. Elmondta: először a falfirkászok jelentek meg 1993-ban, míg a graffitizők két év után lendültek akcióba. Szerinte ez a nyugati hip-hop kultúrát népszerűsítő videoklipek hatása volt, ennek látványvilága kikerült az itthoni utcákra is. Mostanság eltorzult a graffiti fogalma, amely valójában művészi falfestményt takar. Ebbe nem fér bele a tagelés, vagyis a házfalak aláírása.
– Ezt a jelenséget nehéz megfékezni, de más országokban már kiválóan védekeznek ellene – tette hozzá Bajcsy Zoltán. – A múlt héten Londonban jártam, és egy-két elenyésző példától eltekintve, falfirkát nem láttam. A britek megtanulták: csak az vezethet eredményre, ha a falak folytonos tisztogatásával elfárasztják a garázdákat. Budapesten ma ötven igazi falfestő tevékenykedik, s két-háromszázra tehető azoknak a száma, akik zöldfülűek a graffitizésben – közölte Bajcsy. Hobbijuk nem olcsó mulatság: egy nagyobb felületet kitöltő munkához akár ötvenezer forintnyi festékspray-re is szükség lehet, ezért ez nem a perifériára szorult fiatalok foglalkozása. A tagelőknek viszont csak a firkálásra futja, vagy épp lopják az eszközöket. A tapasztalat szerint aki graffitis, az az élet más területein jobban boldogul. Némelyek közülük olyan bemutatkozó munkákat készítettek a köztereken, hogy később diszkók, boltok, autók vagy akár mobiltelefonok dekorálásával bízták meg őket, s a mai napig szépen keresnek belőle. De először az utca a bizonyítási terep – jegyezte meg Bajcsy Zoltán.
Jármy Tibor szerint a rendőrség graffitis akciócsoportja figyel majd a fiatalokra, hogy megismerjék a rongálásra való esetleges indíttatásaikat. Ugyanakkor vizsgálják a Lát-Kép Egyesület által megtisztított városrészeket, és járőrútvonalaikat úgy tervezik meg, hogy a falfirkálók által kedveltebb területeket is fokozottan ellenőrzik. Az osztályvezető támogatja a legálfalak bevezetését. Közölte, a BRFK szeretné elérni, hogy a büntetőeljárás alatt álló firkálók vegyenek részt a közterületek helyreállításában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.