Változó kínai hadviselés

2006. 11. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Akupunktúra-hadviselés – a volt tajvani védelmiminiszter-helyettesnek, Csong-Pin Linnek (Chong Pin Lin) tulajdonított kifejezés arra utal, hogy míg a megfelelő pontokon beszúrt tűkkel gyógyítani is lehet, ugyanez a módszer alkalmas lehet bénításra is. A szerkesztőségünkben járt szakpolitikus ezt a hasonlatot használta a népi Kína új politikájára, amikor nemrégiben lapunknak nyilatkozott, utalva arra, hogy Peking immár nem a közvetlen konfrontáció útját járja hazájával szemben. A módszer szerteágazó, gazdasági, politikai és kulturális eszközöket éppúgy felhasználnak, míg a háttérben természetesen megőrzik a katonai opció lehetőségét is a sziget bekebelezésére. Míg a kilencvenes évekre a Tajvani-szorosban demonstratív célú hadgyakorlatok voltak a jellemzők, mára ezeket távolabb tartják meg – figyelmeztetett Lin –, ám továbbra is partraszállásra készülnek trópusi (tajvanihoz hasonló) éghajlati viszonyok közt. Szemben a közvetlen fenyegetéssel, az akupunktúra-hadviselés veszélye abban rejlik, hogy a tajvani üzletembereknek, mezőgazdasági termelőknek és politikusoknak alternatívákat kínálnak fel Kínából, megosztva a korábban egységes tajvani akaratot. A jelenlegi tajpeji politikai viszonyok – véli Lin – kedveznek ennek a törekvésnek. Az ellenzék obstrukciója miatt nem tudnak dönteni fegyverzetbeszerzésekről, hosszabb távon fenyegetve a fegyveres erők képességfejlesztését. Legutóbb például az amerikai kormányzat várólistára helyezett egy tajvani vadászgépigénylést, mivel egy korábbi fegyverzetcsomagról sem született még döntés.
Arra a felvetésre, hogy sokak szerint Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai elnök mérsékeltebb elődeinél, Csong-Pin Lin emlékeztetett arra, hogy a politikus a nyolcvanas években Tibetbe küldött vezetőként a párt leglelkesebb híve volt. Mai viselkedése mindennek nevezhető, csak őszintének nem – tette hozzá. Szerinte Kína továbbra is súlyosan megsérti az emberi jogokat, szó sincs plurális demokráciáról. Közben Peking komoly hídfőállásokat épített ki a nyugati világban. Az Egyesült Államokban hatékony kongresszusi lobbicsoportot működtetnek a kínaiak, intézeteik száma pedig meghaladja a százat – zárta szavait a politikus.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.