Bukarest is elítélte a kommunizmust

Traian Basescu román államfő tegnap a demokratikus jogállam nevében elítélte, törvénytelennek és gyilkosnak nevezte országa 1990 előtti kommunista rendszerét.

2006. 12. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bukaresti parlament két házának együttes ülésén elhangzott beszédében leszögezte: a totalitárius rezsimet 1944–47 között az igazság önjelölt birtokosának szerepében tetszelgő politikai csoportosulás erőszakkal kényszerítette rá a román népre, majd a rendszernek ugyancsak erőszak vetett véget az 1989. decemberi forradalomkor. Az államfő elmondta: a kommunista totalitárius rendszert idegen diktátum erőszakolta Romániára, és a Szovjetunióból importált, a gyűlöletet szisztematikusan tápláló fanatikus ideológia hátteret nyújtott a civil társadalom, a politikai és gazdasági pluralizmus elnyomásának. „Be kell ismernünk, hogy a kommunista gondolkodásmód továbbra is befolyásolja a romániai társadalmat. Azt hittük, képesek leszünk elfelejteni a kommunizmust, holott az nem akart feledni bennünket. Emiatt a múlt elítélése a jelen prioritásává vált, amely nélkül a jövőben is hordoznánk magunkban ezt a fekélyt” – hangoztatta a szélsőségesen nacionalista Nagy-Románia Párt (PRM) honatyáinak fütyülése és bekiabálása közepette Basescu.
*
Emlékeztetett: a Román Kommunista Párt számára főként a hírhedt titkosszolgálat, a Securitate nyújtott segédkezet az elnyomáshoz. Basescu a román nép nevében bocsánatot kért a rezsim mártírjaitól, közéjük sorolva többek között a több évre bebörtönzött Márton Áron erdélyi katolikus püspököt. Az elnök egyúttal javaslatot tett a román kommunista diktatúra múzeumának bukaresti létesítésére, a kommunizmus enciklopédiájának megírására, a terror áldozatai előtt tisztelgő emlékmű felállítására és emléknap megjelölésére, valamint a rendszerhez kötődő valamennyi archívum nyilvánosságra hozatalára. „Emlékezet nélkül egy demokrácia súlyos beteg; nem szabad felejtenünk, hogy ne ismétlődhessenek meg a rémtettek. A múlt arra tanít bennünket, hogy nem érdemli meg a fennmaradást az a rezsim, amely megalázza polgárait” – zárta a diktatúra bukását eredményező 1989-es rendszerváltás 17. évfordulóján megtartott parlamenti beszédét Traian Basescu, amelyet a számos nemzetközi meghívott között végighallgatott Lech Walesa lengyel és Zseljo Zselev bolgár exállamfő is. Noha a kommunizmust elítélő nyilatkozatában Basescu nem nevezte néven a román kommunizmus ma is élő kiszolgálóit, a Vladimir Tsimaneanu történész-politológus vezette bizottság jelentése Gheorghe-Gheorghiu Dej volt államfő, Nicolae Ceausescu exdiktátor és a nómenklatúra számos más tagja közé sorolta Ion Iliescut is. A rendszerváltás után az államfői tisztséget tíz évig betöltő Iliescu különben egyoldalú és primitív politikai koholmánynak nevezte a tudományos jelentést. Alakulata, a posztkommunista Szociáldemokrata Párt mellett a legvehemensebben a C. V. Tudor vezette PRM tiltakozott a kommunizmus elítélése ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.