Bukaresti eurooptimizmus

Románia nagy várakozással tekint a négy nap múlva bekövetkező uniós csatlakozásra még akkor is, ha az ország gazdasági fejlettsége nem éri el az integrációs szintet. Miközben a nemzetgazdaság növekedése nem várt mértéket öltött az idén, a lakosság bizonyos benne, hogy az életszínvonal nem fog megugrani egyik napról a másikra a csatlakozást követően.

2006. 12. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyesek számára rendkívül kiábrándítóan hangzik, ám az ország állampolgárainak tudniuk kell: az uniós csatlakozás nem egyenértékű a lottófőnyereménynyel – hűtötte le a kedélyeket a napokban Calin Popescu-Tariceanu román kormányfő a bukaresti parlamentben mondott évértékelő beszédében. Huszonkétmilliós lélekszámú keleti szomszédunknál persze sokan már a 17 évvel ezelőtti rendszerváltás utáni gazdasági átalakulás során megtanulták, hogy az Európai Unióban sem fonják kolbászból a kerítést. Ennek ellenére a lakosság többségére – meghaladva az európai átlagot – hangsúlyozott eurooptimizmus jellemző, vagyis a legtöbben életszínvonaluk jelentős növekedésére számítanak az integráció nyomán.
A román gazdaság érdekes módon nem sínylette meg a legutóbbi, két évvel ezelőtt rendezett választások óta eltelt időszakra jellemző folyamatos belpolitikai válságot. Miközben a mára hárompártira zsugorodott bukaresti kormánykoalíció fölött Damoklesz kardjaként mindvégig ott lebegett az előre hozott választások réme, a gazdasági növekedés az idén megközelíti a 8,4 százalékos, utoljára 2004-ben mért rekordütemet, a harmadik negyedévi GDP pedig reálértékben 8,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Az ütem a mostani negyedévben is igen gyors maradt: októberben az ipari termelés 10,2 százalékkal szárnyalta túl a tavalyit. A legfrissebb makrogazdasági adatok szerint a nettó 860 lejes átlagbér (250 euró) 16,8 százalékkal haladta meg a tavaly év végi szintet, ami tizenkét hónapra számolva szinte 10,7 százalékos reálbér-emelkedésnek számít. Miközben a Tariceanu-kabinet egy héttel ezelőtt hozott döntése értelmében 2007. január 1-jétől 18,2 százalékkal, vagyis 60 lejjel növekszik a bruttó minimálbér, Románia számára a jövő év lesz a harmadik, amikor kétféle minimálbérrel kell számolni. A szakszervezeteknek és a munkáltatóknak ugyanis 440 lejes minimálbérben sikerült kiegyezniük (a közalkalmazottakon kívül a megállapodás kötelező érvényű az állami, valamint magántulajdonban lévő társaságok számára), ami szakértők szerint az országos átlagbér mintegy 500 lejjel történő emelkedéséhez vezet. Különben az országos kollektív munkaszerződés megjelöli a különböző végzettségű és beosztású személyek minimális jövedelmét is, eszerint egy egyetemi végzettséggel rendelkező pályakezdőnek havonta legkevesebb 880 lej, vagyis a minimálbér kétszerese dukál Romániában.
Mára egyre több befektető helyezi el a pénzét Romániában, ahol idén nyolcmilliárd eurós külföldi tőkebeáramlásra számítanak. Mivel az ország tőzsdéje még viszonylag kis méretű, a kötvények piacán pedig alig tapasztalható mozgás, ezáltal a beruházott összegek legnagyobb részét banki letétekben helyezik el, vagy ingatlanokba fektetik be. A beruházások 2006 harmadik negyedévében erősen felgyorsultak: 16 százalékkal gyarapodtak az egy évvel korábbihoz képest, és miközben az export növekedése szerényen javult, a behozatal ütemesebben bővül: 21,2 százalékos volt az éves többlet. A gazdasági szektor leglátványosabb, a tavalyihoz képest harmincszázalékos fejlődését az építőipar produkálta Romániában, és megközelítette a nyolcmilliárd eurós forgalmat. Az ágazat azonban komoly nehézséggel is szembesül, mégpedig a munkaerőhiánnyal: Borbély László területrendezési miniszter szerint ma legalább félmillió szakképzett építőipari munkásra volna szükség a romániai építőtelepeken. A probléma tulajdonképpen érthető, ha tudjuk, hogy jelenleg több mint kétmillió (nem hivatalos becslések szerint számuk eléri a hárommilliót is) román állampolgár dolgozik külföldön, többségük pedig a mezőgazdaság és az építőipar területén igényelt munkát. Az évente közel négymilliárd eurót hazaküldő román vendégmunkások száma a bukaresti kormány szerint az uniós csatlakozás után nem növekszik látványosan, ennek ellenére a közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy közel egymillió román állampolgár kívánja kihasználni az európai munkaerőpiac részleges liberalizálása nyújtotta lehetőségeket. Többségük huszonéves fiatal, aki – noha semmiféle szakmai tapasztalattal nem rendelkezik – úgy véli: minimum 350 eurós havi fizetésre volna szüksége ahhoz, hogy ne hagyja el szülőföldjét.
A bukaresti kormány becslése szerint Románia várhatóan 2012-ben csatlakozhat az euróövezethez, ami a gazdasági növekedés ütemét tekintve nem tűnik elrugaszkodott várakozásnak. Arról nem beszélve, hogy a lej 2006-ban a világ legjobban teljesítő devizája volt, ugyanis több mint 20 százalékot erősödött a dollárral szemben, az euró árfolyama pedig a december eleji 3,42 lejhez képest 1,31 százalékot esett vissza, elérve a 3,38 lejes szintet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.