Külföldre különlegességekért érdemes menni

Míg Ausztriába a minőségi kínálatért és a nagyobb választékért érdemes kiruccanni, addig Szlovákiában olcsóbb a sör és az élelmiszer, legalábbis a magyarországi árakhoz képest. Románia felé azonban alig van miért nekiindulni, sőt a tapasztalatok szerint inkább már onnan járnak át hozzánk bevásárolni.

2006. 12. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Zsúfoltságot tapasztalhattak az autósok határátkelőinken az elmúlt hét végén, és nem kell hozzá nagy jóstehetség, hogy kijelentsük, erre számíthatnak az ünnepek előtti utolsó „bevásárlószombaton” is. A határforgalom kiruccanó jellegét bizonyította, hogy délelőtt kifelé, míg délután hazafelé nőtt meg a kocsisor. De miért is vásárolunk még mindig külföldön? A kérdés azért is jogos, mert a jelek szerint az árak egyre inkább közelítenek egymáshoz.
Szlovákiába tankolni menni a magyar autósoknak már nem érdemes. Néhány éve még nagyobb összeget is lehetett fogni a benzin literjén, most már azonban csak hét eurócent a különbség. Ugyanakkor északi szomszédunknál elsősorban az élelmiszerek olcsóbbak. De nem árt tudni, hogy a szlovák fővárosban, Pozsonyban a fizetéshez be kell szereznünk az ottani valutát. Ezt hipermarketben vagy bankban is megtehetjük, egy koronáért nagyjából 7,4 forintot kérnek. A szlovák fővárosban a női alkalmi ruhákat 12 ezer koronáért adják, jó minőségű cipőket 700-800 koronáért vehetünk – derül ki a Kisalföld Online összeállításából. A férfiingek ugyanakkor jóval drágábbak a pozsonyi áruházban, ezer korona felett juthatunk hozzájuk. Pozsony belvárosában 200-1000 korona közötti áron vehetünk adventi koszorúkat, a sapkát 500 koronáért adják a kereskedők, a vastagabb pulóverek ára pedig 1000 koronától indul.
A határ mentén élők számára megéri a heti nagybevásárlásra is átruccanni a szomszédba. A Győrben lakók közül sokan rendszeresen a határ közeli szlovák városkákban lévő áruházban vásárolnak be. A közkedvelt szlovák üveges sörök 10-14 koronába kerülnek, ami nálunk harmadával-felével többe kerül. Emellett a sajtok, felvágottak és a tőkehúsok is 10-20 százalékkal olcsóbban megvásárolhatók. De nem csak a magyarok járnak át Szlovákiába vásárolni, a Győrben a közelmúltban épült üzletközpontok kínálata a határon túlról is átcsábítja az ottaniakat.
Romániába szinte egyáltalán nem éri meg bevásárlási céllal utazni – mondta el kérdésünkre a viszonyokat jól ismerő informátorunk. A műszaki cikkek kifejezetten drágábbak, mint nálunk, és ez a helyzet az élelmiszer tekintetében is. Ráadásul a kiruccanás költségét nem ellentételezi az üzemanyag olcsósága, már csak 15 eurócentet lehet literenként megspórolni. Amiért megéri Erdélybe menni vásárolni, az a jó minőségű – növényvédő szert nem látott – erdei gomba, juhászok által készített orda, sajt, más bioélelmiszerek, valamint a szolgáltatások, amelyek a szerényebb bérszínvonal következtében jóval olcsóbbak, mint hazánkban. Ezek közé tartoznak egyes gyógyászati szolgáltatások és a gyógyfürdők.
Az ott élők ellenben nagy kedvvel járnak vásárolni Magyarországra. Nemcsak a tehetősebbek, akik a műszaki cikkek vagy a luxus divatmárkák nagyobb kínálata miatt ülnek autóba, de a határ mentén élő egyszerű emberek is, akik kisbusszal keresik fel a debreceni vagy szegedi plázákat élelmiszerért, olcsóbb ruhaneműért. Kialakult egy sajátos román–magyar bevásárlóturizmus is, amely azonban nem a bevásárlóközpontokat érinti, hanem az ázsiai piacokat. Mivel Erdélyben még nem terjedtek el olyan mértékben a kínai kereskedések, mint nálunk, egyeseknek üzlet az is, ha az olcsó távol-keleti ruha és iparcikk továbbértékesítése révén tesznek szert jövedelemre. Létezik emellett magán dohány- és szeszbehozatal, amely a határátkelők duty free üzleteinek kínálatán alapul, igaz, ezek az év végén, Románia eurócsatlakozásával lehúzzák a rolót.
Ugyanakkor az utóbbi időben ismét divat lett a bevásárlás nyugati szomszédunkban. A felmérések alapján Ausztria azért vonzóbb, mert még mindig jobb a kínálat és nagyobb a választék, emellett sógoraink arra is figyelnek, hogy legalább az akciós termékek esetében kifizetődő legyen a határon átjönni. Akárhogyan is, az élelmiszerek és bizonyos ruhaneműk esetében már alacsonyabbak az osztrák árak. A sláger évek óta a burgenlandi Parndorf. A mézeskalács házakhoz hasonló épületekből álló McArthurGlen Designer Shopot, ahol ruházati termékek dominálnak, egy nap leforgása alatt honfitársaink ezrei keresik fel – tájékoztatott a cég képviselete. Közölték azt is: miután a McArthurGlen a szomszédos Bigg outlet centert is magába olvasztotta, együtt most már 150 üzlet kínál 38 ezer négyzetméteren márkás termékeket 30-70 százalékkal olcsóbban a rendes bolti árnál. Ráadásul a Bigg óriási területekkel rendelkezik, így itt adottak a feltételek a bútor és a terjedelmesebb sportfelszerelések árusításához.

Burgenland belőlünk él. A legkeletibb osztrák tartomány számára már hazánk a legfontosabb gazdasági partner, illetve Nyugat-Szlovákia, azon belül is Pozsony térsége. A statisztikák szerint az utóbbi években hozzávetőleg 3,5-4 milliárd forintért vásároltunk Burgenlandban különböző termékeket. A Global Refund kimutatásai szerint vegyi árukért, élelmiszerért, márkás égetett szeszért, ruhaneműért, illetve bizonyos tartós fogyasztási cikkért utaznak át a magyarok az osztrák falvakba. A kelet-európai turisták átlagosan 400 eurót költenek el Ausztriában. A kimutatások alapján leginkább a magyarok vásárlásai nőttek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.