Önálló Bolyait követeltek

Olyan demokratikus vezetőségre van szükség a Babes–Bolyai Tudományegyetemen (BBTE), amely hajlandó és képes is megvalósítani az intézmény strukturális reformját. A tanintézet magyar tagozatának önálló karokra, tanszékekre, döntéshozatali és pénzügyi autonómiára van szüksége – hangsúlyozta tegnap Kovács Lehel adjunktus azon a kolozsvári szimpátiatüntetésen, amelynek résztvevői a két magyar oktató eltávolítása ellen tiltakoztak.

2006. 12. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hantz Pétert és Kovács Lehelt november 27-én „szélsőséges megnyilvánulás és fizikai agreszszió” miatt zárta ki az oktatói gárdából a BBTE szenátusa, miután Hantz kéttucatnyi magyar feliratot helyezett el az egyetemben.
*
Noha mindketten alelnökei az 1959-ben megszüntetett Bolyai egyetem visszaállításáért küzdő Bolyai Kezdeményező Bizottságnak, Kovács Lehel nem érti, rá miért vonatkozik a megtorló intézkedés, ha nem vett részt a táblák elhelyezésében. A kolozsvári Farkas utcai református templom és sárkányölő Szent György szobra előtt rendezett megmozduláson elhangzott beszédében a BBTE matematika és informatika karának adjunktusa, Nicolae Bocsan rektor lemondását, a más nemzetiségek iránt intoleranciával viseltető egyetemi önkényuralom és diktatúra megszüntetését követelte. Az öt erdélyi magyar ifjúsági szervezet által rendezett, kincses városi tüntetésen (amellyel egy időben Csíkszeredában, Gyergyószentmiklóson és Sepsiszentgyörgyön is szerveztek hasonló akciót) egyébként több mint ötszázan vettek részt, többségükben diákok. A tüntetők többek között „Elég a megfélemlítésből!; Követeljük a nyelvhasználatunk szabadságát!; Magyar egyetemet az adóinkból!” – feliratú transzparenseket emeltek a magasba. A megmozdulás összességében békésen zajlott le, kisebb incidenst mindössze a parlamenten kívüli román Új Generáció Pártja néhány kolozsvári fiatal szimpatizánsa okozott Nicolae Bocsan rektort éltető bekiabálásával. A román fiatalokat azonban a helyszínen tartózkodó csendőrök rövid időn belül elvezették.
A tüntetésen felszólalt Hantz Péter adjunktus is, ugyanakkor felolvasták Aurel Codoban történésznek, a BBTE történelem és filozófia kara oktatójának levelét, amelyben elítéli a szenátus kirekesztő döntését. Felolvasták Gál Kinga fideszes, Tabajdi Csaba szocialista és Szent-Iványi István liberális európai parlamenti képviselők közös levelét is, amely hazugságnak nevezi a BBTE önmagát a multikulturalitás bástyájaként bemutató propagandakampányt. „Felszólítjuk Romániát, hogy teljesítse a kisebbségi jogok terén előírt kötelezettségeit, saját vállalásait. Újra felszólítjuk az egyetem szenátusát, hogy egy éve hatályban lévő rendeletét hajtsa végre, a román nyelvű feliratok mellé a magyar és német feliratokat is függessze ki” – hangzott el az euro-képviselők üzenetében, amelyben a két elbocsátott magyar oktató visszahelyezését, az önálló magyar karok visszaállítását követelik. Különben a BBTE magyar tagozata szintén Hantzék rehabilitálásától és a feliratozás ügyének rendezésétől tette függővé a nemrég távozott magyar rektorhelyettesek pótlását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.