Orban párbeszédet vár Bolyai-ügyben

2007. 01. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemkívánatosnak tartom a kolozsvári Babes–Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) kialakult helyzetet, amelyre egyedül a párbeszéd hozhat megoldást – jelentette ki lapunknak Leonard Orban, Románia január elsején tisztségébe lépett, a többnyelvűségért felelős EU-biztosa. Emlékezetes, a BBTE szenátusa december végén másodszorra, véglegesen kirúgta állásából a magyar feliratokat elhelyező Hantz Péter és Kovács Lehel adjunktust. A konfliktust Leonard Orban nem kívánta érdemben kommentálni. Orban nemkívánatosnak nevezte a BBTE-n kialakult helyzetet, amelyre szerinte kizárólag a párbeszéd és nem a feszültségteremtő intézkedések útján lehet megoldást találni. „Általában véve minden olyan intézkedés nemkívánatos, amely feszültséget teremt, ám a Kolozsváron történt konkrét lépésekről nem kívánok véleményt mondani. Azt azonban elmondhatom, hogy a feszültségkeltő döntések nem járulnak hozzá egy multikulturális, többnyelvű közeg működéséhez” – válaszolta az uniós biztos arra a kérdésünkre: szerinte a többnyelvű feliratok mellett síkraszálló Bolyai Kezdeményező Bizottság képviselőinek akciója vagy a táblák elhelyezése miatt született kirekesztő rektori intézkedés vezetett a nemkívánatos helyzethez. A mindeddig független, januártól viszont az európai liberálisok táborát erősítő Leonard Orban lapunknak elmondta, szélesebb kontextusban kell vizsgálni az erdélyi magyar közösségnek az önálló állami magyar egyetem létrehozását célzó igényét. „A legjobb megoldásnak ebben az esetben is a párbeszédet tartom. Ez vezethet oda, hogy teljesítjük az egyik fél méltányos igényét, másrészt pedig tiszteletben tartjuk a másik fél érzékenységét” – hangsúlyozta Románia EU-biztosa.
A kolozsvári BBTE szenátusa decemberben másodszorra is kizárta az oktatók köréből a többnyelvű feliratokat, önálló magyar karokat, valamint a Bolyai Egyetem visszaállítását követelő Hantz Péter és Kovács Lehel adjunktust. Az intézkedés hatalmas tiltakozási hullámot váltott ki: a magyarországi parlamenti pártok vezetőihez hasonlóan Erdély nagyvárosaiban tüntető magyarok ezrei követelték az oktatók visszahelyezését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.