Romániai kilátások

2007. 01. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az európai uniós csatlakozást hozó január elsejét követő napokban Romániát még „EU-forikus” hangulat lengi be, és egyelőre nem illant el az euroszilveszterezés pezsgőmámora. A 22 milliós ország lakosságában azonban lassan-lassan tudatosulni kezd, hogy az új esztendő közel sem ígérkezik sétagaloppnak Románia számára. Keleti szomszédunk kezdeti lendületéből rögtön visszavesz Calin Popescu-Tariceanu kormányfő újévi jóslata, miszerint országának legalább húsz évre lesz szüksége az európai színvonalhoz való felzárkózáshoz.
Márpedig a Dimbovita-parti politika számára ugyancsak zavaros esztendőt tartogat 2007. Romániában május 13-án először rendeznek európai parlamenti választásokat, amelynek kampánya alaposan rányomja bélyegét az év első felére. Nem kizárt ugyanakkor, hogy a hazai parlamenti választásoktól sem „menekülnek” a választók, az előre hozott megméretés „réme” ugyanis tulajdonképpen a legutóbbi, 2004-es voksolás óta benne van a pakliban. Az idő előtti voksolás legelvakultabb híve a romániai választók hatvan százalékának népszerűségét élvező Traian Basescu államfő, aki a napokban is úgy nyilatkozott: ha tőle függene, holnap az urnákhoz rendelné a lakosságot. Megfogalmazása szerint a bukaresti kormánykoalíció mára „szuperkisebbségivé” zsugorodott, így a jövőben számára szinte lehetetlen lesz átvinni a parlamentben a kétharmados többséget igénylő törvényeket. Márpedig ezek között szerepel többek között a Brüsszel által egy éve sürgetett, a honatyák és más közméltóságok vagyongyarapodását vizsgáló feddhetetlenségi ügynökség működését szabályozó jogszabály, valamint az RMDSZ által kidolgozott kisebbségi törvény. Kérdéses, miként tudja majd elkölteni a kormány az EU által előirányzott több mint 30 milliárd eurós strukturális támogatást, amikor a Tariceanu-kabinetet immár belső ellentétek is feszítik. Decemberben a Basescu-hű Theodor Stolojan exkormányfő köré csoportosult platform kivált a Tariceanu vezette liberális pártból, és az új szabadelvű alakulat nyíltan kokettál a jelenlegi miniszterelnök megbuktatására törekvő demokratákkal. Idén tehát mindenképpen választ kapunk arra, kitölti-e négyéves mandátumát kormánya élén Calin Popescu-Tariceanu.
A romániai magyarság számára az önrendelkezésért, az önálló felsőoktatási intézményekért folytatott harc folytatását jelenti 2007, mivel ezeket a célkitűzéseket a csatlakozás sem oldotta meg. Elemzők szerint előfordulhat, hogy előre hozott választások esetén az RMDSZ már nem jut kormánypozícióhoz, hiszen Bukarest számára eddig jobbára Brüsszel megnyugtatásához kellettek a magyarok. Miközben a Markó Béla vezette alakulat márciusi tisztújító kongresszusára készül (Markónak egyelőre nem akadt kihívója), riválisa, a Magyar Polgári Szövetség abban bízik, hogy tavaszra összegyűjti a pártbejegyzéshez szükséges számú aláírást. A Székely Nemzeti Tanács pedig abban reménykedik, hogy nem hivatalos decemberi népszavazásával a romániai és a nemzetközi diskurzus középpontjába helyezi a Székelyföld területi autonómiájának kérdését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.