Megszűnés fenyegeti Romániában a Gazeta sajtótröszt országszerte megjelenő kiadványait, miután a nyomozó hatóság őrizetbe vette a médiakonszern két újabb vezetőségi tagját. Aurelian Gramát, a Kolozsvárott megjelenő Buna Ziua, Ardeal (Jó napot, Erdély) napilap főszerkesztőjét a kincses városi ügyészség, Dan Pircalabot, a Nagybányán szerkesztett Gazeta de Maramures (Máramarosi Hírlap) igazgatóját pedig a Máramaros megyei ügyészség javaslatára helyezte 29 napos előzetes letartóztatásba a bíróság. Mindkét sajtós ellen zsarolás, pénzmosás és bűnszervezetben kifejtett tevékenység alapos gyanújával indították el a bűnvádi eljárást.
Emlékezetes: október végén a román hatóságok a Gazeta lapcsoport kilenc területi vezetőjét vették őrizetbe amiatt, hogy a lapjuk nyújtotta háttérrel három éve folyamatosan zsaroltak politikusokat, üzletembereket, közéleti személyiségeket. A gazetás újságírók legtöbbször azt a módszert alkalmazták, hogy busás reklámszerződéssel környékezték meg a célszemélyt, majd megfenyegették: ízekre szedik az újságok hasábjain, ha nem hajlandó fizetni.
A lapcsoport tagjai ellen indult nyomozás kezdete óta lavinaszerűen érkeztek a feljelentések a rendőrségre. Többek között Dorin Floreától, Marosvásárhely polgármesterétől, aki feltárta: a frissen letartóztatott Aurelian Grama – a Maros-parti városban megjelenő két kiadvány igazgatójaként – korábban havi nyolcezer dolláros (másfél millió forint) hirdetéscsomagot követelt tőle. Mivel az elöljáró nem volt hajlandó fizetni közbeszerzési eljárás nélkül, Gramáék folyamatosan bírálták a vásárhelyi hivatal tevékenységét, sőt a polgármesterét is, és Florea állítása szerint a rágalmak hatására édesanyja tavaly agyvérzést szenvedett. A nagybányai lap igazgatója, Dan Pircalab ellen két városi tanácsos, egy üzletember és a területi munkaerő-elhelyezési ügynökség vezetője szolgáltatott terhelő bizonyítékokat. George Pop demokrata önkormányzati képviselő közölte, a Gazeta de Maramures újságírói tőle is anyagi támogatást kértek, de miután visszautasította, hetente intéztek támadást ellene.
Mint arról már beszámoltunk, a Román Sajtóklub a szakma hírnevének lejáratásaként értékelte a gazetások ténykedését, ezért bűnügyi esetként, és nem a sajtószabadság elleni támadásként kezelte a hírlapírók elleni eljárást.
Majdnem belehalt egy idős ember egy brutális támadásba - egy budapesti buszról rángatták le