Cserélik a kínaiakat

Hazatér a romániai Bákó megyében alkalmazott, korábban sztrájkot hirdető kínai vendégmunkások többsége, miután a dolgozók nem fogadták el a munkáltatójuk által ajánlott béremelést. Eközben a magyar–román határ mentén fekvő Szatmár megyében működő gyárak kétezer ázsiai varrónőt alkalmaznának.

2007. 02. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csaknem félszáz kínai vendégmunkás utazott haza tegnap Romániából azon ázsiai varrónők közül, akik két héttel ezelőtt evőeszközökkel támadtak munkaadójukra a bérezésről szóló vita hevében. A hazatérő dolgozók kevesellték a romániai munkáltatójuk által felajánlott, 14 ezer forintnak megfelelő fizetésemelést, emiatt nem írták alá munkaszerződésüket, hanem kínai munkaközvetítőjük költségén repülőjegyet váltottak Pekingbe. Emlékezetes: másfél héttel ezelőtt kétszáz varrónő késekkel és villákkal felfegyverkezve követelt hétszáz dolláros havi fizetést a Bákó megyei Wear Company igazgatójától. Az üzletember tavaly augusztusban alkalmazta a háromszáz vendégmunkást a kelet-romániai megyében működő konfekciógyárába, azzal magyarázva a külföldiek behozatalát, hogy a régióban nem talált szakképzett munkaerőt. Az incidens után a területi munkaügyi hivatal felügyelőinek és a bukaresti kínai nagykövetség diplomatáinak bevonásával bértárgyalás vette kezdetét, amelyen Sorin Nicolescu vállalkozó 95 ezer forintnak megfelelő összegre emelte alkalmazottai fizetését. Az új bérezést azonban mindössze 130 munkás írta alá, a többiek pedig ragaszkodtak a munkaközvetítőjük által ígért 700 dollárhoz. A gyár tulajdonosa hallani sem akar az összegről, sőt közölte: februárban valamennyi dolgozójától megválik, mivel heteken belül újabb ezer varrónőt alkalmaz, ugyancsak Kínából. Sőt Nicolescu rendőrségi feljelentést tett az ázsiaiak romániai munkaközvetítését végző, Olaszországban élő kínai üzletember ellen, akit embercsempészettel és a dolgozók felbujtásával vádol. A román rendőrség egyébként sem a bákói cégvezető, sem a varrónők ellen nem indított eljárást, mivel nem nyert bizonyítást, hogy a dolgozókat bántalmazták romániai munkahelyükön, illetve hogy a munkások valóban veszélyeztették munkaadójuk életét.
Ezzel egy időben a temesvári Casablanca Services munkaközvetítő cég bejelentette: kétezer kínai vendégmunkás romániai alkalmazásáról folytat intenzív tárgyalásokat. Az ugyancsak a könnyűiparba szánt dolgozókat egy szatmárnémeti vállalat kívánja alkalmazni, de egy temesvári konfekciógyár is bejelentkezett ötszáz varrónőért. Bukaresti munkaerő-közvetítők becslése szerint idén akár háromezer ázsiai dolgozót is alkalmazhatnak a romániai könnyűiparban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.