Magyarország a világ egyik legsérülékenyebb országa a klímaváltozás természeti sokszínűségre gyakorolt hatása szempontjából – jelentette a távirati iroda az ENSZ nemzetközi tudóscsoportjának tegnap nyilvánosságra hozott jelentése alapján. Diana Ürge-Vorsatz, a szakértői anyag készítésében részt vevő Közép-európai Egyetem docense elmondta, hogy amíg más országokban csak egyes területek esnek az ökológiailag legmagasabb sérülékenységi besorolás alá, addig Magyarországon szinte alig van ettől eltérő térség. Rosszabb helyzettel Európában csak Belgium, a világon pedig a Dél-afrikai Köztársaság szembesül – tette hozzá. A tudósok a természeti sokszínűség, azaz a biodiverzitás sérülékenységének meghatározásakor a fajgazdagságot fenyegető veszélyek kockázatait vették figyelembe, nem számolva a mezőgazdasági területeken előforduló élőlényekkel. Magyarországot az átlagosnál fokozottabban érintik a klímaváltozás hatásai, a meteorológiai számítások szerint a globális felmelegedés üteménél a hazai átlaghőmérséklet emelkedése majdnem másfélszer gyorsabb.
Diana Ürge-Vorsatz magyarázata szerint mindez azt jelenti, hogy a jelentésben az éghajlatváltozás egész Európára előrevetített hatásai fokozottabban jelentkezhetnek. A jelentés hazánkban intenzívebb téli csapadékot, ennek nyomán pedig hevesebb folyóáradásokat, továbbá hőhullámokat jósol.
Három pillér köré csoportosítják a tennivalókat a kutatók. Ezek közül legfontosabbnak a megújuló energiaforrások, a biztonságos nukleáris energia alkalmazását tartják, és hangsúlyozzák a szén-dioxid föld alá temetését célzó, úgynevezett karbonelkobzás-projektek szükségességét is. Harmadik pillér a földhasználat megváltoztatása, ami részben erdősítést jelent.
A 2,5 éven át készült, most közreadott, százhúsz oldalas jelentés a tudományos megállapításokon kívül javaslatokat fogalmaz meg a döntéshozóknak.

Valóra vált minden szülő rémálma Békéscsabán