Az orosz elnök a hosszú távú stratégiai tervezés jelentőségét emelte ki. Elmondása szerint egy új program kidolgozása szükséges, amely a fegyverrendszerek teljes spektrumát lefedi. Putyin hangsúlyozta, hogy az ukrajnai „különleges katonai művelet” és más regionális konfliktusok során szerzett tapasztalatokat a lehető legteljesebb mértékben hasznosítani kell.

Jelenleg a modern fegyverek és technikai eszközök aránya a stratégiai nukleáris erőkben már 95 százalék. Ez jó mutató – lényegében a legmagasabb az összes nukleáris hatalom közül a világon
– tette hozzá az orosz elnök.
Az ilyen típusú kijelentések mögött nehezen ellenőrizhető adatok vannak, ezen üzenetek egy része a hazai lakosságnak szól, a nemzetközi közösség és Moszkva szövetségesei felé pedig az elrettentő erő demonstrációját is szolgálja
– mondta el lapunknak Somkuti Bálint biztonságpolitikai szakértő.

Az orosz fegyverkezési program kiterjed a szárazföldi erők harci képességeinek növelésére, az infrastruktúra fejlesztésére, valamint a repülőtechnika gyártására, korszerűsítésére és javítására is.
Moszkva mindig figyelt arra, hogy a stratégiai nukleáris erőire megfelelő forrásokat fordítson az orosz nagyhatalmi lét megmaradása érdekében
– mutatott rá a szakértő.
Somkuti Bálint szerint az egyre hangosabban háborút követelő nyugat-európai vezetők kijelentéseire is reagál ilyen módon Oroszország.
Azt érdemes tudni, hogy a NATO nem egy önálló tényező, a 32 tagállam ugyanis a legtöbb területen együtt sem annyira erős, mint az Egyesült Államok önmagában
– tette hozzá.
Azokban az igazán lényeges hadászati és stratégiai területekben, amelyek a NATO-t erőssé teszik, az amerikai részesedés 75–90 százalékos, hívta fel a figyelmet.

Ha nincs az Egyesült Államok, akkor a NATO sincs
– Az orosz kormánykommunikáció arról beszél, hogy pontosan ezeken a területeken nagyon magas a modern fegyverrendszerek aránya – fogalmazott a szakértő.
Ez az Oresnyiket vagy az egyéb közép hatótávolságú ballisztikus rakétákat jelenti, és a hiperszonikus fegyvereket, amikkel a NATO bevallottan nem rendelkezik. Tehát a légierő vagy a hagyományos területek esetleges lemaradása mellett sem veszítene el Oroszország egy háborút, mert legrosszabb esetben az egész világot magával tudná rántani egy atomháborúba, amelyet – mint tudjuk – nem lehet megnyerni
– jegyezte meg Somkuti Bálint.
– Minden racionálisan gondolkodó vezetőnek ezért azon kellene gondolkodni, hogy nem fenyegetni kellene Oroszországot – amire egy brit parlamenti képviselő fel is hívta a brit kormány figyelmét –, hanem gyorsan egy ütőképes és elrettentő erőt kellene felépíteni – mutatott rá.
Somkuti Bálint szerint a józan ésszel és a katonai logikával is teljesen szembemegy az, amit jelenleg a nyugati, globalista vezetés csinál, és erre lehet válasz az orosz fegyverkezés.

A NATO első főtitkára, Lord Ismay egyértelműen megfogalmazta: A NATO-nak az a célja, hogy az Egyesült Államokat bent, az oroszokat kint, a németeket pedig lent tartsák. Aki azt hiszi, hogy ez azóta bármennyit is változott, álomvilágban él, és ez az igazi veszély, hogy olyan emberek kerülnek döntéshozó pozícióba, akik alapvető geopolitikai ismereteknek vannak híján, vagy szándékosan hagyják ezeket figyelmen kívül. Ebből a szempontból mindegy tehát, hogy ostoba, vagy csak annak tetteti magát
– mondta Somkuti Bálint.
A szakértő szerint a jelenlegi szituációban az európai államok, az Európai Unió és az Egyesült Királyság egy olyan kétfrontos háborút kockáztat, ami soha senkinek nem jött be.

Az, hogy ők egy szóbeli háborút vívnak Oroszországgal és az Egyesült Államokkal is anélkül, hogy bármilyen tényleges lépést tennének, ami valóban növeli a katonai képességüket, felér egy öngyilkossággal
– hangsúlyozta a szakértő.
Az a pózolás, amit a NATO jelenleg folytat, anélkül próbál erőt mutatni, hogy lenne mögötte valódi erő. A háborúhoz három dolog kell: vér, acél és akarat. Acél még lenne, de vér és akarat nem lesz, azért se, mert egy ilyen háború felesleges is lenne
– összegezte Somkuti Bálint.