Vörös Erik nyomában

Budapesti kutatók bizonyították be nyugat-európai társaik segítségével, hogy adottak voltak a feltételek, amelyek a vikingek számára lehetővé tették a napkövek segítségével való tájékozódást a nyílt tengereken. Az ELTE két biofizikusa és európai kollégáik továbbra sem tekintik befejezettnek e kultúrtörténeti kuriózum kutatását. Azt mondták, van még mit alátámasztani az elmélettel kapcsolatban, de ha végeznek, az Adrián élesben is kipróbálják a módszert.

Kristály Lehel
2007. 02. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mai skandináv népek őseinek számító vikingek legendái szerint Vörös Erik, Izland felfedezője egyik tengeri kalandozása során eltévedt a hajójával felhős időben a nyílt tengeren. A vikingek nem ismerték a mágneses iránytűt, de egy speciális napóraszerű eszközzel kiválóan navigáltak, ami azonban árnyékban hasznavehetetlen volt. Nyáron ugyanis, mikor az Atlanti-óceán hajózható, az Északi-sarkkörön túl nem nyugszik le a Nap, s a vikingek nem láthatták az égitesteket sem, hogy a Sarkcsillaghoz viszonyítsák a hajózási irányukat. A legenda szerint a felfedezőt és legénységét végül egy találékony társuk mentette meg, aki egy úgynevezett napkő segítségével számította ki a felhők mögött rejtőzködő Nap helyzetét, s ily módon megtalálta a hazafelé vezető utat. A napkő mibenlétét teljes rejtély fedi még napjainkban is. Az 1960-as években vetette fel Thorkild Ramskou dán régész, hogy a napkő valamilyen kettőstörő kristály, például kordierit, turmalin vagy kalcit lehetett, amivel a viking navigátorok meghatározhatták az égboltfény rezgéssíkját, szaknyelven szólva a sarkítottságának, azaz a polarizációjának az irányát. Ezt nevezik a polarimetrikus viking navigáció elméletének. Horváth Gábor biofizikus, az Eötvös Loránd Tudományegyetem biológiai fizika tanszékének docense többedmagával hozzálátott annak vizsgálatához, hogy adva voltak-e a légköroptikai feltételek ahhoz, hogy a vikingek az égbolt polarizációja segítségével felhős vagy ködös időben is tájékozódni tudjanak. E kutatásokban Hegedüs Ramón mint Horváth Gábor doktorandusa, valamint a svéd Susanne Akesson professzor asszony és a svájci Rüdiger Wehner professzor vett még részt.
A polarimetrikus viking navigáció elméletét ellenzők korábban azt állították – bárminemű kísérleti bizonyíték nélkül –, hogy a vikingeknek nem is volt szükségük az égbolt-polarizáció alapján történő tájékozódásra, mert egy tapasztalt hajós nagy pontossággal meg tudta határozni a felhők által takart Nap helyét az égbolt színének és fényerősségének az eloszlásából.
– Ezért először Barta András doktorandusommal és Benno Meyer-Rochow finn professzorral együtt számos kísérleti alanyon laboratóriumi pszichofizikai kísérleteket végeztünk, melyekben finnországi felhős égboltfelvételeken kellett a pácienseknek kitalálniuk a nem látható Nap helyét. E kísérletekkel bizonyítottuk, hogy az ember szabad szemmel többnyire csak igen pontatlanul képes ezt meghatározni, ami közvetve arra is utal, hogy a viking navigátoroknak tényleg szükségük lehetett a napkövekre és az égboltfény sarkítottságára – vázolta fel az előzményeket Horváth Gábor, hozzátéve, hogy ezen első kísérletük eredményeit már 2005-ben közölték egy amerikai optikai szaklapban. Ezután be kellett bizonyítaniuk azt is, hogy felhős vagy ködös időben az égboltfény polarizációirányának mintázata hasonló a tiszta égboltéhoz, mert csak ekkor működhet a már említett viking-helymeghatározás.
Horváth Gábor és csapata ezért már évek óta méri az égbolt polarizációját, vagyis az égboltfény sarkítottságát. A biofizikus 2005-ben kölcsönkérte Rüdiger Wehner drága halszemoptikáját, s Susanne Akesson meghívására elutazott egy svéd északi-sarki expedícióra, ahol alkalma volt többször méréséket végezni felhős vagy ködös időben is. – Olyan magas északi szélességeken is kutathattam, amelyeket a vikingek is megközelíthettek. Mikor hazajöttem, Hegedüs Ramónnal értékeltük ki a méréseimet, amelyek alapján kijelenthetjük, hogy a polarimetrikus viking navigáció légköroptikai feltételei felhős és ködös égbolt esetén is adottak voltak. Tehát ilyen meteorológiai feltételek között is az ég polarizációirány-mintázata ugyanolyan, mint tiszta időben. Továbbá, a sötétebb égbolt fénye sokszor eléggé poláros ahhoz, hogy a segítségével meg lehessen határozni a nem látható Nap helyét. Hozzá kell fűznöm viszont, hogy kutatómunkánk eredményei nem a bulvár- média által az elmúlt hetekben világgá kürtölt és sajnos szenzációhajhász módon félreértelmezett viking napkövekre vonatkoznak – jelentette ki a kutató.
Nemrég ugyanis az Angol Királyi Társaság (Royal Society) egyik tudományos folyóiratának (Proceedings of the Royal Society of London) a honlapján megjelent a kutatócsoport méréseiről szóló, idén tavasszal napvilágot látó cikkének a kivonata, amit Horváth szerint a bulvársajtó részben félreértelmezett. – Azt írták ugyanis, hogy mi állítottuk fel a viking navigáció napkőelméletét, s bebizonyítottuk: a vikingek napkővel navigáltak. Ez sajnos nem igaz, hiszen ez már egy több mint negyvenéves hipotézis, amit persze csak a szakmai körök ismernek – magyarázta Horváth Gábor. Mint kifejtette, Ramskou ezen elmélete mellett segítségükre volt Karl von Frisch Nobel-díjas biológus-etológus közel hatvan évvel ezelőtti felfedezése is, miszerint a méhek az égboltfény sarkítottsága alapján tájékozódnak, amikor a Napot felhők takarják. A méhek és sok más állatfaj ugyanis a mozgásuk irányát a Nap irányához viszonyítják, s így tudják, mekkora szögben kell mozogniuk. Ramskou feltételezése szerint a vikingeknek viszont ehhez egy napkőnek nevezett különleges kristályra volt szükségük, ami a skandináv térségben gyakran előfordul. Ilyen például a kordierit, a turmalin vagy az izlandi pát, melyek az irányuktól függően változtatják meg a rajtuk áthaladó sarkított égboltfény intenzitását és színét. – Ha pedig beállítjuk például a kristályon át látott legfényesebb vagy leglilább színt, akkor a kristálytengely iránya megadja a vizsgált égboltfény rezgéssíkjának irányát. Mivel pedig az égbolt polarizációja azzal a sajátossággal rendelkezik, hogy ha rajta két tetszőleges ponton megmérjük az égboltfény polarizációirányát, és erre merőleges főköröket állítunk, akkor ezek metszéspontja megadja a nem látható Nap helyét – folytatta Horváth Gábor. A kutató hangsúlyozta azt is, hogy napkövet még nem találtak a régészek, az ezzel kapcsolatos elmélet ezért is áll gyenge lábakon még. – Az viszont tény, hogy Vörös Erik legendájában megemlítik ezt, mint navigációs eszközt – jegyezte meg.
Horváth Gábor és kutatócsoportja tehát azt bizonyította, hogy a légköroptikai feltételek, amelyek a vikingek számára lehetővé tették a polárszűrőként működő napkövekkel és az égboltfény polarizációjával történő tájékozódást, felhős vagy ködös időben is adottak voltak. – Ez, persze, még mindig nem szögezi le százszázalékosan, hogy majdnem ezer éve az északi népek valóban így navigáltak. Ezt csak archeológusok tudnák eldönteni, ha találnának egy napkövet vagy a tényleges használatáról és mibenlétéről szóló leírást. Mi, biofizikusok addig is azt tehetjük, hogy a természettudomány eszközeivel haladunk tovább a végleges bizonyításig vagy cáfolatig. Olyan aprólékosan kell dolgoznunk, mint például Sherlock Holmes, mert az emberiségnek tartozunk a viking navigáció kultúrtörténeti rejtélyének megoldásával. Két kis lépést már megtettünk, melyeket még számos pszichofizikai kísérlet követ több éven át – mondta Horváth Gábor, majd hozzáfűzte: a kutatást szeretnék az Adrián befejezni, ahol élesben is kipróbálnák a vikingek feltételezett helymeghatározási módszereinek a használhatóságát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.