A Fidesz az új nyugatos nemzedék

Mi, az új nyugatos nemzedék az ajtót a Nyugatnak kinyitottuk, az oroszoknak, a Szovjetuniónak és a kommunizmusnak meg ajtót mutattunk, és azt üzenjünk a jövőnek, ne engedjék, hogy visszamásszanak az ablakon – mondta a hármas számú tagkönyv birtokosa, Orbán Viktor a Fidesz 19. születésnapján tartott konferencián tegnap.

Bodacz Balázs
2007. 03. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Nem kellene megengedniük az utánunk következő fiataloknak, hogy miután mi a szovjet rendszer legvidámabb barakkja sorsától megszabadultunk, most a Gazprom legvidámabb barakkjává tegyék Magyarországot – hangsúlyozta a pártelnök. Hozzátette: azt is üzenik a következő generációnak, ne engedjék, hogy a demokráciából demokrácia nélküli többpártrendszer legyen.
*
Orbán szerint attól, hogy az intézmények léteznek, még nincs demokrácia. Ahhoz a felelősségre vonás lehetősége és elszámoltathatóság kell. A generáció és a nemzedék két különböző dolog, mondta a Fidesz elnöke. S kifejtette, nemzedék attól lesz egy generáció tagjaiból, hogy felismerik küldetésüket, azt, hogy bizonyos dolgokon csak ők tudnak változtatni, és felismerik, hogy minderre a nagyobb közösség fel is hatalmazza őket; ezzel szemben áll a generáció más tagjainak azon csoportja, akik nem akarnak változtatni. A generáció nem minden tagja vált részévé ennek a nemzedéknek, hiszen 1848-ban is voltak olyanok, akik nem Petőfiéket, hanem a bécsi udvart támogatták. – Mi nem a kiváltságosok közé akartunk kerülni, nem a kiváltságosok körét akartuk bővíteni annak idején, mint többen, akik a mi generációnkhoz tartoztak ugyan, de nem a mi nemzedékünkhöz. Mi a kiváltságokat el akartuk törölni – emelte ki Orbán Viktor. Hozzátette, nemcsak az 1988. március 30-án megalapított Fiatal Demokraták Szövetségét ünneplik, hanem egy nemzedék megszületését is. A legendás Nyugat című irodalmi lap szellemi örökségét kiemelve úgy vélte, hogy a rendszerváltó nemzedéket el lehet keresztelni az új nyugatos nemzedékre. Mint a múlt század első harmadában a nyugatosok, a rendszerváltó nemzedék is nyitott a Nyugat felé, Londonra, Párizsra, Berlinre tekintett, az irodalomban innovált, modernizált, nyitott a társadalom minden rétege felé. A fideszesek nemzedéke ugyancsak így gondolkodott az ország sorsáról. – Amikor az ellenzéki értelmiség leírta, hogy Kádárnak mennie kell, mi azt mondtuk: ez nem elég. A rendszernek kell mennie – említett egy példát Orbán.
Parragh László iparkamarai elnök is felszólalt a tanácskozáson; rögtön mondott is egy olyat, amilyet Fidesz-rendezvényen – legalábbis a pulpitusról – nemigen hallani. Az nem újdonság, hogy kellenek a strukturális reformok, de az újdonságnak hatott, hogy Parragh azt is szorgalmazta: le kell ülni tárgyalni a kormánnyal. Két szemléletes példát is felhozott: Ausztriában és Németországban, amikor nagy volt a baj, nagykoalíció köttetett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.