Akcióban a volt ügynökök

Kellemetlen eset foglalkoztatja az egykori NDK állambiztonsági szolgálatának fennmaradt iratait vizsgáló hivatal munkatársait. Kiderült, hogy az alkalmazottak érdekképviseletében tíz olyan személy jutott bizalmi feladathoz, akik egykor a hírhedt Stasi szolgálatában álltak, és dicstelen múltjuk sikeres eltitkolásával jutottak megbízatásukhoz. A szakszervezet delegáltjainak nyomására hamarosan újabb szavazás várható az érdekképviseletről.

Stefan Lázár
2007. 03. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Stasi-dossziék átvilágításával és rendezésével megbízott hivatal kezdettől fogva alkalmazott hajdani keletnémet ügynököket. Annak első vezetője, Joachim Gauck ugyanis abból indult ki, hogy a kétszázhúsz kilométernyi akta feldolgozása során komoly segítséget kap majd azoktól a személyektől, akik belülről jól ismerték a titkosszolgálat felépítését és munkamódszereit. A jelenlegi vezetője után Birthler-hivatalként számon tartott hatóság kétezer alkalmazottja között még mindig ötvenkilenc Stasi-munkatárs van. Ez az arány önmagában nem mondható riasztó jelenségnek. Sokkal elgondolkodtatóbb az a tény, hogy az érdekképviselet tagjainak negyede egykor az állambiztonsági szolgálatnál kereste a kenyerét. Fokozta a belső felháborodást, hogy a kollégák elől a kompromittáló múltjukat sikeresen elkendőző besúgók többsége nem volt hajlandó lemondani megbízatásáról a szakszervezetben, arra hivatkozva, hogy demokratikus választás során szavaztak nekik bizalmat. A küldöttek bojkottjára volt szükség ahhoz, hogy az érdekképviselet döntésképtelenné váljon, és új választást tegyen szükségessé. Egyelőre tisztázatlan, hogy a továbbra is szorgos Stasi-ügynökök ismer-ték-e egymás terhelő adatait, vagy éppenséggel egy új hálózat kiépítésén szorgoskodtak. Utóbbi lehetőséget erősíti a volt Stasi-alkalmazottak támogatására létrejött és legálisan működő szervezet – a Jogi és humánus támogatás társaság és a Közösség a fegyveres szervezetek alkalmazottainak szociális védelmére – fejt ki, egyre bátrabban retusálva a könyörtelen Stasi-módszereket.
A Birthler-hivatalban kipattant botrány ismét ráirányította a figyelmet arra az igazságtalanságra, amely a volt NDK-ügynökök és a Stasi-áldozatok sorsát illeti. A berlini fal leomlása után tizenhét évre volt szükség ahhoz, hogy a kommunista erőszakrendszer áldozatainak az állam rendkívüli nyugdíjat biztosítson, szerény jóvátételként a börtönökben jogtalanul eltöltött időért. Azok, akiket legalább fél esztendőn keresztül tartottak fogva, havi kétszázötven euróra számíthatnak. Ennek fejében az államkasszát évente negyvennyolc- millió euró terheli. Nevetségesen kicsi összeg, ha tekintetbe vesszük, hogy az egykori NDK hatalmi apparátusának alkalmazottai a szövetségi államtól és a tartományoktól évente több mint négymilliárd eurónyi nyugdíjat kapnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.