Gernot Erler államminiszter – aki a német külügyminisztérium második emberének számít – mindenekelőtt annak az aggodalomnak adott hangot, hogy a tervezett rakétatelepítés újabb fegyverkezési hullámot indíthat el. Az államminiszter megkérdőjelezte a rakétapajzs tervezett lengyelországi, illetve csehországi telepítésére felhozott amerikai indokokat, az állítólagos iráni és észak-koreai fenyegetést, s annak a nézetnek adott hangot, hogy a telepítés egyáltalán nem szolgálja Európa biztonságának erősítését. A konzervatív–szociáldemokrata német nagykoalíciós kormány kezdettől fogva ellenezte az amerikai rakétatelepítés tervét, a konzervatívok óvatosabban, a szociáldemokraták erőteljesebben.
Hétfőn Bécs is Prága tudtára adta, hogy nem tetszik neki a terv – jegyzik meg a prágai lapok Karel Schwarzenberg cseh külügyminiszter ausztriai tárgyalásaival foglalkozva. Ursula Plassnik, az osztrák diplomácia vezetője minden kertelés nélkül közölte Schwarzenberggel: „Magyarázatot fogunk követelni, mégpedig függetlenül attól, hogy ez milyen hatással lesz kapcsolatainkra.” Az MTI által idézett cseh lapok szerint Plassnik a tárgyalások folyamán Schwarzenbergnek jelezte: Ausztriának nem tetszik az amerikai elképzelés a csehországi radarállomásról.
A NATO-tagállamokat érintő konzultációsorozatának részeként ma Budapestre érkezik Patrick O’Reilly dandártábornok, az Egyesült Államok Rakétavédelmi Ügynökségének helyettes vezetője, aki tájékoztatást ad az USA rakétavédelmi programjának jelenlegi állásáról. A külügyi szóvivői iroda közleménye szerint a rakétavédelem ügyében a magyar kormány szövetségeseivel egyetértésben fontosnak tartja az Oroszországgal megkezdett párbeszéd és technikai együttműködés folytatását, és a kérdés konzultatív megvitatását a NATO– Oroszország Tanács keretében.

Gyárfás Tamás: Ez nem egy játékfilm, nem egy regény, ez az életem. Ennyi volt