Befolyását félti Moszkva?

A rakétavédelem és az energetika témája uralta Mirek Topolánek és Gyurcsány Ferenc tegnapi budapesti megbeszélésének napirendjét, de szó esett az Európai Unió intézményes és alkotmányos kérdéseiről, valamint a visegrádi négyek (V4) együttműködésének lehetőségeiről is.

2007. 03. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A NATO-n belül, a szövetségesek és Oroszország tájékoztatásával fogják tárgyalni az amerikai rakétavédelmi rendszer közép-európai komponensének telepítését – erre tett ígéretet tegnap Budapesten a cseh miniszterelnök, aki mindazonáltal az előző kormányzatokra hárította a felelősséget, amikor a motivációról kérdezték. Prágában szerdán hoztak döntést arról, hogy az Egyesült Államok felkérése nyomán megkezdik a tárgyalásokat a rendszer tűzvezető radarjának befogadásáról.
Mirek Topolánek szerint a rakétavédelemmel kapcsolatos európai viták az Oroszország részéről tapasztalható nyomásgyakorlást tükrözik, ami viszont arra vezethető vissza, hogy Moszkvában úgy érzik: elveszíthetik befolyásukat a térségben. A magyar kormányfő – aki a lengyelországi helyszín kapcsán óvatosan elkerülte a rakéták kifejezést, létesítményeket említve helyettük – korrektnek nevezte a cseh magatartást, és elfogadta, hogy a NATO-n belül vitassák meg a kérdést. Gyurcsány Ferenc úgy fogalmazott, hogy a rendszer térségbeli elemei kétségtelenül „nemcsak ezt a két országot, hanem Európa jelentős részét védik majd”. Lapunk kérdésére, miszerint az amerikaiak milyen nemzetbiztonsági garanciákat kértek arra, hogy a rendszerbe ne hatolhassanak be külföldi titkosszolgálatok, Topolánek úgy válaszolt, hogy két szerződést kötnek majd: az egyiket a nemzetbiztonsági kérdésekről, a másik pedig a NATO–SOFA-megállapodás lesz, amely meghatározza az amerikai radar Csehországba telepítésének jogi környezetét. Ugyan nem tartozik a rakétavédelem kérdéséhez, de a cseh kormányfő nem mulasztotta el megjegyezni, hogy „a pécsi radar körül sem tiszta a helyzet”.
A találkozón a másik fő téma az energetika volt. A csehek kezdeményezték, hogy V4-elnökségük idején energia-munkacsoport alakuljon, mert – amint azt Gyurcsány is elismerte – „a V4 keretében jóval eredményesebben kezelhető az érdekérvényesítés az energetikában, mint külön-külön”. Az uniós alkotmány kapcsán Topolánek olyan dokumentum elfogadását tartja kívánatosnak, amely a további bővítést és az intézményi rendszer jobb átláthatóságát, a demokrácia fejlődését segíti elő. Topolánek találkozott Sólyom László köztársasági elnökkel és Szili Katalin házelnökkel, valamint az Országgyűlés külügyi és Európa-ügyi bizottságával is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.