Újabb hatéves csúcsra emelkedett az infláció az adó- és hatósági áremelések hatására: a Központi Statisztikai Hivatal tegnap közzétett jelentése szerint februárban 8,8 százalékra emelkedett az éves pénzromlás üteme, ami messze a legrosszabb inflációs adat a 27 tagú EU-ban. A legnagyobb mértékben a lakásfenntartás költségei emelkedtek. A lakosság által használt háztartási energia ára egy év alatt 32,6 százalékkal lett magasabb: a gáz 58,9, a távfűtés 44,5 százalékkal kerül többe, mint egy éve. A villany, a csatorna, a víz és a szemétszállítás költsége ugyancsak nőtt, így rezsire 18,5 százalékkal kell többet fordítani. A gyógyszereknél 19,6 százalékos az éves drágulás.
*
Az egészségügyi szolgáltatások ára a vizit- és kórházi napidíj február 15-i bevezetése miatt – egyetlen hónap alatt – 8,7 százalékkal nőtt. Az élelmiszerek 12,8 százalékkal drágultak, ami egyúttal azt jelenti, hogy az alacsonyabb jövedelmű családok, amelyeknél nagyobb az élelmiszer-fogyasztás aránya, egyre rosszabb helyzetbe kerülnek. A hatósági áremelések legnagyobb mértékben az időskorúakat sújtják. A nyugdíjas-infláció a múlt hónapban 12,3 százalékra emelkedett, rezsiköltségre, gyógyszerre és gyógyellátásra az időskorúaknak ugyanis többet kell fordítaniuk. Éves átlagban 9–10 százalék közötti nyugdíjas-infláció várható, ami a nyugdíjemelések miatt négy-öt százalékos jövedelemcsökkenést jelent.
Elemzők szerint ebben a hónapban tovább gyorsul az infláció. Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője márciusban kilencszázalékos vagy azt meghaladó pénzromlási ütemet jósol, s arra számít, hogy a nyár közepéig nyolc százalék fölött marad az infláció. Az év egészére Török 7,2 százalékos pénzromlási ütemet valószínűsít, ami egy százalékponttal magasabb a költségvetési törvényben tervezett mértéknél. Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint az infláció március–áprilisban 9,1 százalékon tetőzhet, miután a vizitdíj még nem jelent meg teljesen a februári inflációban, s az áramárak emelkedése is várhatóan csak a márciusi inflációs adatban jelentkezik. A tavaszi csúcsot követően a gyógyszerárak csökkenése kissé mérsékelheti az inflációt, ezt azonban ellensúlyozza a távhő és a vasúti tarifák kétlépcsős emelése. Az infláció csökkenésére csak augusztustól lehet számítani az elemző szerint. Decemberre 5,4 százalékra mérséklődhet a pénzromlás irama, így 2007-ben átlagosan 7,8 százalékos áremelkedés várható a Takarékbank prognózisa szerint.
Lassul a szlovák infláció. A januári háromszázalékos ütem után februárra 2,7 százalékra lassult az infláció Szlovákiában – tette közzé tegnap a szlovák statisztikai hivatal. Az adat tovább erősíti azokat a várakozásokat, hogy a visegrádi országok közül Szlovákia vezetheti be elsőként az eurót. Ezt támasztja alá a Nemzetközi Valutaalap legfrissebb értékelése is, amely szerint Szlovákia nagy valószínűséggel időben tudja teljesíteni az euróbevezetési követelményeket ahhoz, hogy az egységes európai pénzt 2009-ben átvehesse. A szlovák kormány az idei évre 2,9 százalékos GDP-arányos hiányt tervezett az államháztartásban, 7,1 százalékos GDP-növekedési ütemre építve, ám a legtöbb elemző úgy véli, a bővülés üteme még a múlt évi 8,3 százalékot is meghaladhatja. Tegnap Románia is a vártnál kedvezőbb inflációs adatokról számolt be: a múlt hónapban a pénzromlás üteme éves szinten 3,8 százalékra csökkent.

Vitray Tamás találkozott a Magyarországon kószáló medvével