Energiapolitika: a Kreml sikere

Érdekfeszítő energiapolitikai játszma vette kezdetét tegnap Athénban, amikor egy 1993 óta húzódó tárgyalássorozatot lezárva Vlagyimir Putyin orosz elnök a görög és a bolgár miniszterelnökkel együtt aláírta a Burgasz–Alexandropolisz olajvezetékről szóló háromoldalú egyezményt.

Ágoston Zoltán
2007. 03. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oroszország felvette a diverzifikációra törekvő Nyugat által odavetett kesztyűt – értékelik egyhangúlag energiabiztonsági szakértők a szerződést. Az üzemeltető konzorciumban a Transznyefty– Rosznefty–GazpromNefty orosz triumvirátus 51 százalékos tulajdonrésszel rendelkezik, míg görög és bolgár partnere fele-fele arányban osztozik a fennmaradó részvénycsomagon. Alacsony, mindössze 900 millió euróra becsült összköltségével a bolgár Burgasz kikötőjétől az Égei-tengernél fekvő Alexandropoliszig húzódó, 285 kilométer hosszú vezeték napi 700 ezer hordó olajat szállít majd. Ezzel a négymilliárd dollárból épült Baku–Tbiliszi–Ceyhan vonal teljesítményéhez közelít, amelyen az előrejelzések szerint 2008-ban már napi egymillió hordó azerbajdzsáni olaj folyik keresztül. A nyersanyagot Burgaszig teherhajókkal szállítják Novorosszijszkból vagy akár az ukrán Odesszából is. A Szergej Nariskin orosz miniszterelnök-helyettes szerint 2009-re megvalósítható terv átrajzolhatja a Balkán és Kis-Ázsia geostratégiai térképét.
Az orosz–bolgár–görög együttműködés hivatalosan hangoztatott célja az, hogy enyhítse a Boszporuszon áthaladó zsúfolt teherszállítói forgalmat. A szorost elkerülő útvonal ugyanakkor a Kazahsztán felől a Kaszpi-tengeren, a Kaukázuson és Törökországon át nyugatra tartó vezeték hatékony alternatíváját kínálja. Oroszországnak így a kazah olajexport fő közvetítőjeként ezután van mivel érvelnie az elkerülő útvonalak ellen, s amellett, hogy növeljék az általa továbbított kazah olaj mennyiségét. A Kreml a növelt olajátvitel fejében azt szeretné, ha a Kazahsztánban jelen lévő olajvállalatok mindegyike részt vállalna a Burgasz–Alexandropolisz vonal építési költségeiből.
Miután a tranzitdíjakkal és a tulajdonjoggal kapcsolatos vita több mint egy évtizedig hátráltatta az együttműködést, Oroszország az Ukrajnával 2005-ben folytatott energiakonfliktus és a növekvő világpiaci árak lendülete nyomán gyorsította fel az aláírási procedúrát. Vlagyimir Putyin februárban többé-kevésbé nyíltan megfenyegette Görögországot és a friss EU-tag Bulgáriát, ha nem rendezik viszonyukat a terv kapcsán, Moszkva más útvonalra irányítja át a nyersanyagot. Az elnök nyilvánvalóan a Törökországgal létesítendő Samsun–Ceyhan vezetékre utalt. Az 1997-es Kék Áramlat-megállapodással kezdődő és egyre inkább összefonódó együttműködés után azonban úgy tűnik, Ankara kissé hátrébb került a Kreml prioritási listáján. Ennek oka az, hogy Törökországra Brüsszel és Washington minden energiadiverzifikációs erőfeszítésében a tranzitország szerepe hárul, amire viszont a Kreml roszszallóan tekint. Ankara tehát sokat veszített a fordulattal.
Eközben tegnap a legnagyobb kőolajtermelő államokat tömörítő OPEC csúcstalálkozója kezdődött Brüsszelben.

Összeurópai érdek. Andris Piebalgs, az Európai Unió energiaügyi biztosa örömmel üdvözölte azt, hogy Oroszország, Görögország és Bulgária megállapodott a Burgasz–Alexandropolisz olajvezeték építésében. A csővezeték tehermentesíteni fogja a Boszporuszon és a Dardanellákon áthaladó tengeri olajszállítást. A bolgár fekete-tengeri kikötőt a görög földközi-tengeri kikötővel összekötő, 285 kilométer hosszú vezetéket az Európai Bizottság összeurópai érdeknek tekinti. (L. I.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.