Fidesz: Kisebb adót és hatékony államot

Kis Ferenc
2007. 03. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az oktatásban, az egészségügyben és a kulturális életben mindenki számára hozzáférhető, jó minőségű szolgáltatást kell nyújtania az államnak – hangsúlyozta lapunknak Domokos László országgyűlési képviselő, a Fidesz Jövőnk Műhely elnevezésű munkacsoportjának tagja. Szerinte ez azért is fontos, mert e három szféra alapvetően meghatározza a gazdaság teljesítőképességét hosszú távon.
– Magyarországnak olyan kormányra van szüksége, amely nem azt vallja, mint a jelenlegi vezetés, hogy az állam csak rossz tulajdonos lehet és nem tudja hatékonyan működtetni a rá bízott intézményeket. – Kisebb adókulcsokra van szükség, ugyanakkor nem szabad visszalépnie az államnak a közszolgáltatások terén, hanem jobb minőségben, hatékonyabban kell működni – véli Domokos László. Úgy fogalmazott: ma a hatalom úgy viselkedik, mint egy felszámolóbiztos, ahelyett, hogy felelős kormányként megpróbálná színvonalasabbá tenni a közszféra különböző területeit. – Feltűnő ellentmondás, hogy Európában itt a legmagasabbak az adókulcsok, miközben az állam egyre kisebb szerepet vállal a közszolgáltatások terén – hívta fel a figyelmet.
Domokos azt is elmondta, hogy a Jövőnk Műhely kezdeményezése – amelynek újabb állomása lesz a mai konferencia a közszolgáltatásokról – egyfajta konzultációs felületet teremtett, ahol mindenki kifejtheti véleményét a különböző témakörökben, és ezeket összegzik majd a Fidesz májusi kongresszusán. Ezt követően indul a programalkotás, amely már a párt konkrét elképzeléseit, kormányzati alternatíváját hivatott kidolgozni és a nyilvánosság elé tárni.
Több ismert közéleti szereplő is kifejtette véleményét a témakörben a jövőnk.hu internetes lapon.
Tellér Gyula közgazdász – aki az Orbán-kormány idején elkészítette az előző MSZP–SZDSZ-kabinet tevékenységét elemző úgynevezett Fehér könyvet – ma úgy véli, hogy a Gyurcsány-kormány közszolgálat-zsugorítási törekvései során a társadalom érdekével szemben a magántőke érdekeit szolgálja. Példaként említi a kormányzati negyed építését, az ingatlanvagyon kivételét és eladását az MTA kutatóintézeti hálózatából, az egészségügyből, az oktatásból.
Szerinte Magyarországon az állam – tekintetbe véve a lakosság nagy részének sajáttőke-hiányát és alacsony jövedelmét, rossz fizikai és mentális állapotát, illetve az öngondoskodáshoz szükséges egyéb feltételek hiányát – nem engedheti ki az állami közszolgáltatási körből többek között a közösségi infrastruktúrákat, a közlekedés, a hírközlés, az óvodáktól a felsőoktatásig terjedő iskolai vertikum, az egészségügy, a szociálpolitika, a társadalombiztosítás, a helyi önkormányzatok szolgáltatásainak finanszírozását és szervezését sem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.