Vasárnap reggel óta hatalmas, átláthatatlan kerítéssel elzárt terület fogadja a miskolci Búza tér hátsó részének látogatóit, akik a belvárosi piac pecsenyesütőit, lángossütőit, italkimérő egységeit keresik fel például zöldségfélék vásárlásakor. A piaci árusok állítják: több ezren járnak ide naponta, ám amit most tapasztaltak, az „mindennek a teteje”. A látvány valóban szörnyű. Béres József, a közeli Vörösmarty utca lakója nem számított arra, hogy szombaton még itt pecsenyézik, másnap reggelre viszont eltűnik a pavilon. Ismerőse, Kádas Zoltán szokásához híven ugyancsak vasárnap délelőtt ugrott le reggelizni oda, ahová 1983 óta rendszeresen jár, de csupán a körbezárt területet találta. Bár tudta, hogy a borsodi megyeszékhely önkormányzata nagyszabású piacrekonstrukciót tervez 2,6 milliárd forint ráfordítással, az építkezés előtti rombolásról senkit nem tájékoztattak előre, így őt sem. Ott állt egy daru – mondta –, de a közelbe egy teremtett lelket sem engedtek, mondván: munkaterület.
Megtudtuk, tavaly október óta folynak tárgyalások a tulajdonosok képviselői és a beruházó között, viszont nem született megegyezés, sőt a tizenhat pavilonra bontási engedélyt sem adtak ki. Kádas Zoltán, illetve még néhányan úgy látják: Káli Sándor polgármesternek és csapatának mindent szabad, immár újra olyan időket élünk, mint az ötvenes években. Teljes a káosz Miskolcon, a lakosság felháborodott. A nem miskolci Lengyel Andrásné például őstermelő, virágokat ad el, s ugyanitt, a pavilonsoron szokott lángost vásárolni reggelente. Felállítottak ugyan néhány kereskedelmi konténert, de vasárnap csalódott volt, hiszen a lángossütő eltűnt a többi épülettel együtt.
Baranyai Zoltán 1994 óta vezeti a családi vállalkozásban üzemelő büféjét, ő még a múlt héten elhagyta a helyiséget, s egy konténerbe költözött át. Emlékeztetett: nem kaptak bontási felszólítást, de nem is kaphattak, mert nem adtak ki bontási engedélyt a tizenhat pavilonra. Baranyai szerencsésnek tartja magát, hiszen még időben kimentette ingóságait a családja által épített pavilonból. Néhányan viszont rosszul jártak, mert költözés előtt tették a földdel egyenlővé épületeiket berendezésekkel, személyes holmikkal együtt. Hangsúlyozta: az előzetes bejelentés nélkül lebontott tizenhat büfé és étkezde magántulajdonban volt, mindössze az építmények alatti terület birtokosa az önkormányzat. A konténerért fizetnie kell, nem is keveset: 72 ezer forintot havonta. Elmondta, tegnap független szakértő mérte fel a károkat, s ő állapította meg, hogy a veszteség értéke megközelíti a százmillió forintot. Adalékként hozzátette: nem tudja a bal kéz, mit csinál a jobb, mert vasárnap bontottak, előtte egy héttel pedig építményadó kifizetésére kötelezte őket a miskolci önkormányzat. Úgy véli, az őket képviselő Iván Zsolt ügyvédnek nehéz dolga lesz, a hatalommal szemben ugyanis nem egyszerű felperesnek lenni.
Az ügyvéd sem érti a történtek okát. Iván Zsolt szerint először egyeztetni kellett volna, majd megfelelő alku után elkezdeni a munkát. Hangsúlyozta, korábban ugyan adtak ki építési engedélyt a vasárnap tönkretett területre, majd viszsza is vonták azt, mert a pavilonok tulajdonosaival nem kötöttek szerződést a bontás ügyében. – Fél éven át próbáltam egyeztetni a telektulajdonos és piacüzemeltető társasággal – tette hozzá Iván Zsolt –, ám nem sikerült dűlőre jutni az ügyben a Miskolci Városgazda Kht. illetékeseivel. Október óta írom a leveleket, s érdemi választ nem kaptunk, mint ahogy előrelépés sem történt a vendéglátóegységek jövőjét illetően. A közelmúltban megkerestem írásban Miskolc polgármesterét, de Káli Sándor válaszra sem méltatott. Megjegyzem, azért írtam a város első emberének, mert egyoldalú, ráadásul jogszerűtlen szerződés készült a Városgazda Kht. részéről az épületek felszámolása ügyében, ám a tulajdonosok helyett az üzemeltetőket szólították fel arra, hogy három napon belül távozzanak, s vigyék magukkal ingóságaikat, valamint bontsák le az épületeket – mondta Iván Zsolt.
Az ügyvéd állítja, az első ballépés az volt, amikor előzetes tájékoztatás nélkül körbezárták a területet, a második pedig a bontás, amelyről az üzemeltetők igen, de a tulajdonosok nem szereztek tudomást. A Városgazda Kht.-nak bírósághoz kellett volna fordulnia a bontás előtt, hiszen a jogerős végzés nélküli rombolás bűncselekménynek minősül. Bontási engedélyt ugyan szerzett a város, de az a pavilonokra hangsúlyozottan nem vonatkozott. Tehát az adott területre sem bontási, sem építési engedély nincs, a kivitelezéssel megbízott Miskolci Piac Zrt. mégis cselekedett. Egyéb lehetőség híján különösen nagy anyagi kárt okozó rongálás és lopás bűntettének alapos gyanúja miatt Iván Zsolt tegnap feljelentést tett a rendőrségen ismeretlen tettes ellen. Reményei szerint mihamarabb lezárul a nyomozás a nagy vihart kavaró ügyben.
Veres István, a Miskolci Városgazda Kht. ügyvezető igazgatója közölte: több esetben felszólították az érintetteket, hogy ürítsék ki és bontsák el pavilonjaikat, de a felszólításnak nem tettek eleget. Felhívta a figyelmet, a Miskolci Piac Zrt.-t előszeretettel keverik össze saját cégével, így szerinte nem véletlenül állítja: rengeteg a csúsztatás az ügy megítélésében. Kijelentette: a bontás nem érinti a Városgazda Kht.-t, miután bontási engedélyre sem volt szükség. Ők a törvények ismeretében jogszerűen jártak el, s tudomásul kell venni, hogy a pavilonok tulajdonosai nem hajtottak végre egy kötelező feladatot.

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben