Két új kérdés a Fidesztől

Az Alkotmánybíróság múlt heti döntéseit figyelembe véve megváltozott formában és tartalommal teszi fel a Fidesz a vizitdíjjal kapcsolatos népszavazási kérdést. Az ellenzéki párt a kórházi napi ellátási díj kérdését is referendumra bocsátaná.

Bodacz Balázs
2007. 03. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az eredetileg tervezett hétből négy kérdésben az Alkotmánybíróság álláspontja szerint is egyértelműen megtartható a népszavazás. A Fidesz azonban ötödik és hatodik kérdést is feltenne. Orbán Viktor pártelnök – a napokban született alkotmánybírósági döntésre hivatkozva – tegnapi sajtótájékoztatóján úgy vélte, a vizitdíjról akkor nem lehet tartani népszavazást, ha az adott év költségvetésében szerepel, „ugyanakkor nem lehet elvenni az emberektől a döntés jogát a következő esztendőkre vonatkozóan”. A legnagyobb ellenzéki párt elnöksége a vizitdíjjal és a kórházi napidíjjal kapcsolatos kérdését éppen az Alkotmánybíróság múlt heti döntése szerint fogalmazta meg, amely kimondja: az adott év költségvetését érintő kérdésről nem lehet népszavazást tartani. Arról viszont nem szól, hogy a következő esztendőkre vonatkozóan, még meg nem született költségvetés esetén ne lehessen joga dönteni az embereknek. A Fidesz elnöke jó esélyt lát arra, hogy egyszerre lehet aláírásgyűjtést indítani és szavazni arról. – Úgy döntött tehát a Fidesz, hogy az előttünk álló esztendőkre vonatkozóan a vizitdíj és a vele azonos időben született, kórházakban fizetendő napidíj kérdését is népszavazásra kívánjuk vinni. Ezekben a kérdésekben haladéktalanul beadjuk a kérdéseinket az Országos Választási Bizottsághoz. Egyúttal arra kérjük őket, hogy a most beadott kérdéseket a lehető leghamarabb bírálják el, hogy ezek ügyében is elindíthassuk az aláírásgyűjtést – mondta a volt kormányfő.
*
Orbán Viktor hozzátette: 2006-ban elvették a magyar emberektől a szabad választás lehetőségét, eltitkolták az ország valóságos állapotát és a valóságos kormányzati terveket. Szerinte Magyarország ma többek között azért gyenge ország, mert azt az irányt, amely mentén haladunk, nem a magyar emberek jelölték ki. – Úgy érezzük, hogy a népszavazás most visszaadhatja azt, amit elvettek az emberektől. Most a valóságos helyzet ismeretében kezdődhet vita Magyarország jövőjéről – mondta.
A Fidesz egyébként – a pártelnök közlése szerint – csak akkor fogja elindítani a népszavazáshoz szükséges aláírásgyűjtést, ha kiderül, hogy négy, öt vagy hat kérdést lehet feltenni. Orbán felszólította az összes állami szervet: tegyenek meg mindent azért, hogy a magyar állampolgárok összefogottan, egy népszavazás során dönthessenek ezekről a kérdésekről. Nem érdemes az állami szerveknek ravaszkodni, és egyszerűbb, ha szabad folyást engednek a népakaratnak – érvelt Orbán Viktor. Szerinte a hatalomnak be kell látnia, hogy e kérdésekhez oda kell engedni a magyar választópolgárokat, hiszen ezek az ő életükről szóló fontos döntések.
Kuncze Gábor (SZDSZ) szerint mindez arról árulkodik: a Fidesz elnöke érzi, hogy korábbi népszavazási kezdeményezése megbukott. Nyakó István (MSZP) is úgy látja: amióta Orbán ellenzékbe került, nem volt olyan, a Fidesz számára hátrányos döntés, amelyet ő zokszó nélkül elfogadott volna.
Az Alkotmánybíróság a múlt héten szabad jelzést adott a gyógyszerek árusítására, a kórház-privatizáció tilalmára és a családi gazdálkodók elővásárlási jogára vonatkozó kérdésekben a népszavazásnak, a kormánytagok költségvetési felelőssége és a nyugdíjasok munkavállalása ügyében elutasította a Fidesz és a KDNP kezdeményezését, míg a tandíj és a vizitdíj ügyében új eljárásra utasította a kérdéseket elutasító OVB-t.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.