Az eredetileg tervezett hétből négy kérdésben az Alkotmánybíróság álláspontja szerint is egyértelműen megtartható a népszavazás. A Fidesz azonban ötödik és hatodik kérdést is feltenne. Orbán Viktor pártelnök – a napokban született alkotmánybírósági döntésre hivatkozva – tegnapi sajtótájékoztatóján úgy vélte, a vizitdíjról akkor nem lehet tartani népszavazást, ha az adott év költségvetésében szerepel, „ugyanakkor nem lehet elvenni az emberektől a döntés jogát a következő esztendőkre vonatkozóan”. A legnagyobb ellenzéki párt elnöksége a vizitdíjjal és a kórházi napidíjjal kapcsolatos kérdését éppen az Alkotmánybíróság múlt heti döntése szerint fogalmazta meg, amely kimondja: az adott év költségvetését érintő kérdésről nem lehet népszavazást tartani. Arról viszont nem szól, hogy a következő esztendőkre vonatkozóan, még meg nem született költségvetés esetén ne lehessen joga dönteni az embereknek. A Fidesz elnöke jó esélyt lát arra, hogy egyszerre lehet aláírásgyűjtést indítani és szavazni arról. – Úgy döntött tehát a Fidesz, hogy az előttünk álló esztendőkre vonatkozóan a vizitdíj és a vele azonos időben született, kórházakban fizetendő napidíj kérdését is népszavazásra kívánjuk vinni. Ezekben a kérdésekben haladéktalanul beadjuk a kérdéseinket az Országos Választási Bizottsághoz. Egyúttal arra kérjük őket, hogy a most beadott kérdéseket a lehető leghamarabb bírálják el, hogy ezek ügyében is elindíthassuk az aláírásgyűjtést – mondta a volt kormányfő.
*
Orbán Viktor hozzátette: 2006-ban elvették a magyar emberektől a szabad választás lehetőségét, eltitkolták az ország valóságos állapotát és a valóságos kormányzati terveket. Szerinte Magyarország ma többek között azért gyenge ország, mert azt az irányt, amely mentén haladunk, nem a magyar emberek jelölték ki. – Úgy érezzük, hogy a népszavazás most visszaadhatja azt, amit elvettek az emberektől. Most a valóságos helyzet ismeretében kezdődhet vita Magyarország jövőjéről – mondta.
A Fidesz egyébként – a pártelnök közlése szerint – csak akkor fogja elindítani a népszavazáshoz szükséges aláírásgyűjtést, ha kiderül, hogy négy, öt vagy hat kérdést lehet feltenni. Orbán felszólította az összes állami szervet: tegyenek meg mindent azért, hogy a magyar állampolgárok összefogottan, egy népszavazás során dönthessenek ezekről a kérdésekről. Nem érdemes az állami szerveknek ravaszkodni, és egyszerűbb, ha szabad folyást engednek a népakaratnak – érvelt Orbán Viktor. Szerinte a hatalomnak be kell látnia, hogy e kérdésekhez oda kell engedni a magyar választópolgárokat, hiszen ezek az ő életükről szóló fontos döntések.
Kuncze Gábor (SZDSZ) szerint mindez arról árulkodik: a Fidesz elnöke érzi, hogy korábbi népszavazási kezdeményezése megbukott. Nyakó István (MSZP) is úgy látja: amióta Orbán ellenzékbe került, nem volt olyan, a Fidesz számára hátrányos döntés, amelyet ő zokszó nélkül elfogadott volna.
Az Alkotmánybíróság a múlt héten szabad jelzést adott a gyógyszerek árusítására, a kórház-privatizáció tilalmára és a családi gazdálkodók elővásárlási jogára vonatkozó kérdésekben a népszavazásnak, a kormánytagok költségvetési felelőssége és a nyugdíjasok munkavállalása ügyében elutasította a Fidesz és a KDNP kezdeményezését, míg a tandíj és a vizitdíj ügyében új eljárásra utasította a kérdéseket elutasító OVB-t.

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben