Trencsényi Erzsébettől, az Észak-magyarországi Regionális Egészségügyi Tanács (Émret) elnökétől még a Molnár Lajos egészségügyi miniszter által előterjesztett, kórházi átalakításról szóló javaslat tárgyalási szakaszának idején hallottuk: a hatvani és a gyöngyösi kórház nagylelkű felajánlást tett. Az előbbi 120, míg az utóbbi intézmény 20 krónikus ágyat adna át a finanszírozási szempontból egyébként halálra ítélt parádi kórháznak, így az egyelőre még minisztériumi fennhatóság alá tartozó intézmény szintén működőképes maradna, ha a szaktárca átadná a működtetési jogot egy külső üzemeltetőnek. Az Émret elnöke nyilván nem ismerhette a kulisszák mögötti terveket, de a múlt héten egyértelművé vált: a gyöngyösi Bugát Pál Kórház, valamint a Parádi Állami Kórház sorsáról már a háttérben egyeztettek, s mint Hatvanban, a HospInvest Zrt. venné át az intézményt, de ehhez meg kell nyerni a privatizációról szóló közbeszerzési pályázatot. Eközben szóbeszéd tárgyát képezi, miszerint ugyancsak titkos tárgyalások zajlanak az egri Markhot Ferenc Kórház magánkézbe adásáról is, s érdekes módon újra a HospInvest Zrt. neve merült fel mint lehetséges üzemeltető. Ezt a hírt senki nem cáfolta meg, mindazonáltal az információ hitelességét látszik alátámasztani az a tény, hogy a Markhot Ferenc Kórház állapotának felmérése még ezen a héten megkezdődik.
Az érdekvédelmi szervezetek és a lakosság tiltakozása ellenére az egészségügyi szférában rendkívül befolyásos HospInvest Zrt. tavaly októberben már átvette a hatvani Albert Scweitzer Kórház működtetési jogát, most a gyöngyösi és a parádi kórházat szeretné megszerezni. Hatvan önkormányzata 2006-ban zárt ülésen döntött az átadásról, még közbeszerzési pályázatot sem írtak ki. Érsek Zsolt, szocialista polgármester az „üzlet” megkötése előtt cáfolta a privatizációról szóló hírt, hiszen azt hangoztatta: az ingó és ingatlan- vagyon városi tulajdonban marad, s csak a városlakók járnak jól, ha a kórház kikerül Hatvan fenntartói kötelezettsége alól. Kollányi Gábor, a terjeszkedő HospInvest Zrt. elnöke a tavaly októberi átvételt megelőzően elmondta, a 670 dolgozó munkahelye megmarad, s javítják az ellátás színvonalát.
A parádi kórház főigazgatója, Rabóczki Anita szerint az is eredmény, ha sikerül megtartani intézménye struktúrájának jelenlegi formáját. A fekvőbeteg-ágyak száma egyelőre nulla – jegyezte meg –, s az Émret-tanácskozáson elhangzottak alapján csak a hatvani kórház segítségére számíthatnak a működési feltételek biztosítását illetően. A gyöngyösi betegellátó centrum jövője szintén kétséges, tehát húszágyas felajánlásuk sem biztos. Mint mondta, e pillanatban úgy tűnik, járóbeteg-ellátásuk megmarad, a fekvő betegek gyógyítása ugyanakkor a hatvani önkormányzaton, illetve az ottani üzemeltetőn múlik. Zajlik az egyeztetés a szaktárcával. Rabóczki Anita azonban szeretne továbbra is vezetője maradni a most még Parádi Állami Kórház néven működő intézménynek, s mindent megtesz azért, hogy mentőakciója sikerrel járjon. Hozzátette: 107 dolgozó munkahelye a tét, későbbi elhelyezkedésük viszont majdhogynem lehetetlen.
Gyöngyös önkormányzati képviselő-testülete időközben napirendre tűzte a helyi Bugát Pál Kórház külső közreműködőnek történő átadását a vagyonkezelői jog átengedésével együtt – közölte lapunkkal Tatár László városi képviselő, a Heves Megyei Közgyűlés polgári frakciójának vezetője –, de miután a testület három bizottsága a témát nem tartotta vitára alkalmasnak, döntéshozatal helyett átmenetileg nem tárgyalnak erről az ügyről. Az orvos-politikus felhívta a figyelmet: a szocialista többségű grémium szándékaira való tekintettel a Fidesz gyöngyösi szervezete aláírási akciót kezdeményezett egy, a kórház sorsáról szóló népszavazás kiírása érdekében. Ám a város jegyzője először formai és tartalmi hibákra, majd később csak tartalmi hibákra hivatkozva utasította el a beadványt, Tatár László elmondta, jogi útra terelték az ügyet, s úgy véli, a bíróság az aláírás-gyűjtési mozgalom kezdeményezőinek ad majd igazat. A kórház-privatizációs pályázat elbírálása, illetve a népszavazás eredményének kihirdetése körülbelül azonos időben történne meg, tehát Tatár László állítja: megakadályozható a HospInvest Zrt. térnyerése Gyöngyösön, mert a népszavazás elutasító határozata kötelezően jogvesztő érvényű lenne az önkormányzatra nézve. A gyöngyösi kórházüggyel kapcsolatban kerestük ugyan Hiesz György polgármestert, illetve Sebes Gábor kórházigazgatót, ellenben egyiküket sem tudtuk elérni.

Erre mindenkinek figyelnie kell! Vörös riasztást adott ki a Gmail