Romlik a pénz, gyorsul az infláció

A drasztikus hatósági áremelések, az adóváltozások és az egyéb szigorító intézkedések hatására a múlt hónapban kilenc százalék közelébe gyorsult az infláció elemzői várakozások szerint. A GKI Gazdaságkutató Zrt. tegnap arra figyelmeztetett, hogy az eddig ismerteken túl számos további intézkedés várható annak érdekében, hogy az államháztartás óriási hiánya tartósan csökkenni tudjon.

Munkatársunktól
2007. 03. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma teszi közzé a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a legfrissebb inflációs adatokat. Hazai és külföldi elemzők egyaránt arra számítanak, hogy a januárban mért 7,8 százalékos iram után a múlt hónapban tovább gyorsult a pénzromlás. Az inflációs előrejelzéseket most a szokásosnál is nagyobb bizonytalanság nehezíti, ám az elemzők többsége 8,5 és 9,3 százalék közötti februári éves inflációra számít, ami újabb hatéves rekordnak felel meg. Az időskorúakat jobban érintő fogyasztóiár-emelkedések a 11 százalékot is meghaladhatják, hiszen a KSH már az előző hónapban is 10,4 százalékos, úgynevezett nyugdíjasinflációt regisztrált. A pénzromlást a januártól érvényes hatósági áremelések, valamint az önkormányzati szolgáltatások drágulása gyorsítja a legnagyobb mértékben. A februári adatban már megmutatkozik a vizitdíj bevezetése is. Az infláció tetőzését az elemzői konszenzus erre a hónapra jósolja. Márciusban az előrejelzések szerint 9 százalékos vagy azt meghaladó pénzromlási ütem valószínű. Az idei év átlagában 6,5–7,4 százalékos inflációra lehet számítani.
Eközben a GKI Gazdaságkutató Zrt. tegnap közzétette legfrissebb előrejelzését a magyar gazdaságra vonatkozóan. Eszerint az államháztartás hiánya a tavalyi 9,5 százalékos rekord után idén a GDP 6,5 százalékára mérséklődhet. A kutatók úgy látják, az eddig ismerteken túl számos intézkedés várható annak érdekében, hogy a deficit tartósan csökkenjen. A hiány mérséklődésével párhuzamosan ugyanakkor romló folyamatok is mutatkoznak a gazdaságban: elkerülhetetlenül lassul a gazdasági növekedés, gyorsul az infláció, és emelkedik a munkanélküliség. A bruttó nemzeti össztermékhez (GDP) viszonyított államadósság a kutatók szerint idén tovább nő, miután tavaly az év elején mért 62 százalékról decemberre 67 százalékra emelkedett. A GKI aggasztónak értékeli a beruházások visszaesését is. Ha felpuhul a reformok továbbvitele, végrehajtása, az előrejelzés szerint súlyos nehézségekkel kell szembenéznie az országnak már 2008-ban is, de főleg 2009-ben és 2010-ben.

Cseh euró 2012-ben. A cseh konvergenciaprogram éves felülvizsgálata reálissá teszi az euró 2012-es bevezetését – jelentette be tegnap Miloslav Kalousek cseh pénzügyminiszter. Csehországot a rosszabbodó államháztartási helyzet arra kényszerítette, hogy a tavalyi év végén gyakorlatilag feladja a 2010-es csatlakozási céldátumot, amely helyett eddig hivatalosan nem hirdettek meg újat. A cseh jegybank 2010-től kétszázalékos éves inflációs célt határozott meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.