Zavart okozott az államfő, a házelnök és a miniszterelnök protokollosztálya között, hogy ki helyettesítse Sólyom Lászlót a március 15-i Kossuth téri zászlófelvonáson, amelyre egyébként a köztársasági elnök adja meg az engedélyt. A legfőbb közjogi méltóság ugyanis nem vesz részt az ünnepi eseményen, Erdélybe utazik nem hivatalos látogatásra, hogy a romániai magyar közösség helyzetéről tájékozódjon, és megemlékezéseken vegyen részt. Az ünnepnap délelőttjén Sólyom még Nagyváradon lesz, ahol meglátogatja a Partiumi Keresztény Egyetemet is, ezután indul haza Budapestre.
*
Wéber Ferenc, az elnöki hivatal sajtófőnöke érdeklődésünkre azt állította, az államfő távolmaradása a zászlófelvonástól nem bír politikai üzenettel. A Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) álláspontja szerint a zászlófelvonáson való részvétel nem az államfői hatáskör gyakorlása, hanem a személyéhez kötődő „protokolláris cselekmény”, tehát Sólyom helyettesítésére nincs szükség.
Ezzel szemben az Országgyűlés Hivatala közjogi eseménynek tekinti azt, ezért az alkotmány alapján, miszerint a köztársasági elnök akadályoztatása esetén a parlament elnöke gyakorolja az államfői jogkört, úgy vélik, Szili Katalinnak kellene helyettesítenie Sólyom Lászlót. A kormányszóvivői iroda ugyanakkor közölte, a KEH jelezte a Miniszterelnöki Hivatalnak Sólyom kérését, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök vállalja a helyettesítést.
Szili Katalin álláspontja kabinetirodájának közleményéből derül ki. Ebben kifejtették: Sólyom helyettesítésének kérdése jogi kérdés, az „nem lehet politikai vagy más jellegű presztízsvita tárgya”. Úgy vélik, az alaptörvényből levezethetők azok a szokásjogi kérdések is, amelyek miatt kialakult az értelmezési vita. – A nemzeti ünnep méltóságteljes megünneplése mindennél fontosabb a házelnök számára, ezen és az alkotmányosságon kívül más szempontok nem vezérlik és befolyásolják, ezért ebben az értelmezési vitában nyilvánosan és személyesen a továbbiakban nem kíván részt venni – olvasható az országgyűlési kabinetiroda közleményében, hangsúlyozva, a kialakult helyzetnek és vitának a parlament elnöke sem kezdeményezője, sem ösztönzője nem volt.
Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy a Fidesz és a KDNP képviselteti-e magát a zászlófelvonáson. Korábban Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője Fodor Gábor (SZDSZ) kezdeményezésére kifejtette: az állami lobogó felvonása lehet egy olyan ünnepség, ahol az ellenzéki párt is megjelenik, és közösen emlékezik a miniszterelnökkel. A képviselő akkor jelezte, a kérdésben a párt elnöksége dönt. Úgy tudjuk, a KDNP és a Fidesz elnöksége is a mai napon döntheti el: Sólyom példáját követve távol tartják-e magukat a kordonokkal elzárt Kossuth téren való kínos ünnepléstől.

Egészen elképesztő dolog derült ki Sztálinról, a hidegvérű diktátorról