Stabilitást biztosít az euró

Szlovénia az egyik legnagyobb befektető a Balkánon, de a magyar piacot is fontosnak tartja. A magyar–szlovén gazdasági együttműködésben azonban még vannak tartalékok – állapította meg lapunknak adott interjújában Ladislav Lipic, a Szlovén Köztársaság budapesti nagykövete.

Kovács Mária
2007. 03. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szlovénia az újonnan csatlakozott uniós tagállamok közül elsőként tért át a közös európai valutára január elsején. Nagy siker ez, de vajon zökkenőmentes volt az átmenet? Milyen érvek szóltak a monetáris unióba való belépés mellett és ellene?
– Valóban nagy siker volt. Szlovénia teljesítette a feltételeket, s az új pénznemre való áttérést is jól előkészítette. Eleinte persze volt némi nosztalgia az első szlovén valuta, a tolár iránt. Az árak emelkedésétől is tartottak az emberek, de több mint két hónap elteltével megállapíthatjuk, nem volt számottevő drágulás az euró miatt. Meg vagyok győződve róla, hogy a közös európai valuta átvétele hozzá fog járulni a szlovén gazdaság versenyképességének javulásához, és hogy az euróövezet stabil környezetet teremt. Várható az euró kereskedelemserkentő hatása, és ösztönzőleg hathat a befektetésekre is, mind a külföldiekre Szlovéniában, mind a szlovénekre külföldön.
– Az európai piac pótolja az elvesztett belső jugoszláv piacot?
– Jugoszlávia felbomlása óta 16 év telt el, azóta már pótoltuk. Ez persze nem jelenti azt, hogy Szlovénia nem érdeklődik a délszláv utódállamok piaca iránt. Az egyik legnagyobb befektető a Balkánon, ahol nagy előny, hogy a szlovén márkák ismertek. A szomszédos országok piaca is fontos számunkra, így Magyarországé is. Bár nagyon jók a kétoldalú kapcsolataink, a gazdasági együttműködésben azonban még vannak tartalékaink.
– Szlovénia nemcsak az euró átvételében jár élen az új tagállamok közül, hanem abban is, hogy elsőként fogja betölteni az EU elnökének szerepét 2008. január 1-jétől, jóllehet nem egyedül.
– Valóban nem, hanem Németországgal és Portugáliával hármasban. Ez nemcsak Szlovéniának elismerés, hanem minden új tagországnak is. Annak bizonyítéka, hogy nincsenek első és másodosztályú tagok. Ha egy kis tagállam megfelel a követelményeknek, éppúgy állhat az EU élén, mint a nagyok. Intenzíven készülünk, s a 18 hónapos közös elnökség idejére, Németországgal és Portugáliával egyetértésben, nagyon ambiciózus programot állítottunk össze: szorgalmazni fogjuk az euró- és a schengeni övezet kiszélesítését, az unió bővítésének folytatását, az európai perspektíva fenntartását a Nyugat-Balkán országai számára. Meggyőződésünk, hogy ez a legjobb ösztönző és garancia az egész térség gazdasági és politikai átalakulására.
– Említette jó kétoldalú kapcsolatainkat. Hogyan értsük azt, hogy miközben a január 15-i kormányfői találkozón Janez Jansa szlovén miniszterelnök dicsérte a magyar kisebbségi politikát, Dimitrij Rupel külügyminiszter a napokban kijelentette, Magyarországon jobban számon kell kérni a viszonosság elvének érvényesítését a magyarországi szlovénok támogatásában? A szlovén politikában, legkivált a külpolitika terén többször tapasztalható disszonancia a közvetlen szomszédokkal kapcsolatos kérdésekben, így például Ausztria, Horvátország, Olaszország vonatkozásában, az államfő és a kormányfő, illetve az egyes kormánytagok között.
– Szlovénia korrekt kapcsolatokra törekszik, és betartja az európai normákat. Az tény, hogy van különbség a magyarországi szlovénok és a szlovéniai magyarok helyzete között. Az pedig természetes, hogy Szlovénia, ahogyan Magyarország is, a lehető leggyorsabban szeretne javítani saját kisebbségének életkörülményein. Nem is annyira a viszonosságot hangsúlyozzuk, mint inkább annak valóra váltását, amire az 1992-ben kötött magyar–szlovén kisebbségvédelmi megállapodásban kötelezettséget vállaltunk. Meg vagyok róla győződve, hogy a két ország kormányának tervezett közös ülése világos célok kijelölésével és konkrét programok meghatározásával hozzá fog járulni az e megállapodás szabta jogi keretek tartalommal való megtöltéséhez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.