Uniós támogatás: kevés pályázó

2007. 03. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindössze 120 pályázat érkezett be március elsejétől tegnapig a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) január végén megjelent gazdaságfejlesztési programjaira. Az NFÜ tájékoztatása szerint az eddig beadott pályázatok kétharmada a mikrovállalkozásoknak szóló kiírásra érkezett, amelyen egyszerűsített eljárással nyerhető el 1–5 millió forint támogatás.
A több száz millió forintba kerülő országos médiakampánnyal beharangozott uniós források iránti lanyha érdeklődés elsősorban az NFÜ nehezen teljesíthető feltételeinek köszönhető, melyeken még az utolsó pillanatban is szigorítottak. A technológiafejlesztésre, munkahelyteremtő beruházásokra vonatkozó pályázatokhoz ugyanis általában 70 százalékos önerőt és évi 8–15 százalékos árbevétel-növekedést követel meg az NFÜ, belépési küszöbként pedig alkalmazottanként négymillió forintos árbevételt.
– Még a kiírások előtt, időben felhívtuk a figyelmet a pályázati feltételek visszásságaira, amelyek miatt a vállalkozók jelentős része kiszorul a lehetőségekből – fogalmazott lapunknak Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke, aki szerint hetven- helyett csak ötvenszázalékos önerő lenne reális elvárás a magyar kisvállalkozóktól. Parragh hangsúlyozta: az uniós források felhasználásának külföldi tapasztalatait figyelembe véve azok az országok tudták a legtöbbet kihozni az EU nyújtotta lehetőségekből, amelyek a hazai vállalkozások feltőkésítésére használták fel a pénzeket.
– A legjobban az írek és a spanyolok sáfárkodtak az uniós forrásokkal – mondta az MKIK elnöke, aki negatív példaként Portugáliát említette, ahol elsősorban infrastrukturális beruházásokra fordították az összegeket, így „most az újonnan megépített portugál utakon özönlenek be az országba a spanyol áruk, tönkretéve a helyi vállalkozásokat”.
A pályázatírók szerint a hazai kisvállalkozások a támogatásoknál banki hitelek nélkül várhatóan nem tudják majd a fejlesztésekhez szükséges saját erőt előteremteni, annál is inkább, mert az unió még az elnyert 30 százalékos támogatást is csak utólag finanszírozza.

Bedől a Lánchíd? Ismét felfüggeszti a Lánchíd faktoring programot április 30-ával a gazdasági tárca – értesült tegnap a Világgazdaság. A napilap úgy véli, ez a döntés már a kis- és közepes vállalkozásoknak államilag finanszírozott kamattámogatást biztosító, egy éve újraindított program végét jelentheti. (K. R.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.