Visszaszállhat a városra a „pokoli torony”

Valószínű, csak álom marad, hogy a 25 emeletes pécsi toronyházat egyszer hallgatók fogják benépesíteni. A pécsi egyetem immár nem szorgalmazza azt a tervet, hogy kollégiumot alakítsanak ki az épületben. A város már tárgyal az új érdeklődőkkel, és a legújabb elképzelések szerint közigazgatási szerveknek adna otthont az épület.

Bóka Máté Ciprián
2007. 03. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már nem rémülnek meg a toronyház szárnyas lakói, a madarak attól, hogy ugyanúgy elveszítik fészkeiket, mint 1989-ben azok a pécsiek, akiknek az épület kritikus állapota miatt kellett elhagyniuk otthonaikat.
A baranyai megyeszékhelyen sokszor csak pokoli toronyként emlegetett épület története az 1970-es évekre nyúlik vissza. Az akkor az egyik legmodernebbnek tartott IMS-technológiával húzták fel a 25 emeletes házat, de 1988-ban kiderült, hogy az épület tartószerkezete életveszélyessé vált, és kezdtek elrozsdásodni a feszítőkábelek a betonban. Az ott lakók mesélik, hogy az épület magasabb része egy-egy nagyobb széllökéskor alaposan kilengett, mégis szerettek ott élni: saját postájuk volt, közösségi, szabadidő szobájuk és portaszolgálat.
A kilencvenes évek elején a kiköltöztetés után az önkormányzat eladásra kínálta fel az ingatlant, hisz nem volt pénze rá, hogy az épületet lakhatóvá tegye. Az új tulajdonos, és az őt követő sem tudta elképzeléseit megvalósítani: a város végül perrel szerezte vissza az ekkora már a környezetét is veszélyeztető tornyot.
A muszáj nagy úr, a szerkezet immáron elodázhatatlan felújítására pedig csaknem 400 milliót kellett költenie Pécsnek 2004-ben. Ám ugyanebben az esztendőben új reménysugár jelent meg a magasház körüli, amúgy szürke égen: Magyar Bálint akkori miniszter és Toller László volt polgármester bejelentése szerint a Pécsi Tudományegyetem, az oktatási tárca, és a város – nyugati mintájú PPP-konstrukcióban – magántőke bevonásával kollégiumot szeretett volna kialakítani a házban. A tervek szerint, ha megvalósul a beruházás, az egyetem oly módon fizetett volna a vállalkozónak, hogy visszabérelte volna tőle az ingatlant. Az oktatási minisztérium pedig annyival járult volna hozzá a befektető kifizetéséhez, amennyivel a felsőfokú intézmény.
Minderről – gyaníthatóan a kezdődő választási kampány részeként – szándéknyilatkozatot is aláírtak, a pályáztatás azonban azóta sem indult el.
A magasházat ugyanis időközben egy osztrák cégnek eladta a város csaknem félmilliárdért – az összeg fele meg is érkezett az önkormányzathoz. A kollégiumi hasznosításához közbeszerzési eljárást kellett volna lefolytatni, ehhez azonban a tulajdonos egyetértő nyilatkozata is szükségeltetett. Az osztrák befektető ezzel biztosította volna, hogy el is adja a házat annak, aki majd a befektetést megvalósítja.
– A nyilatkozat a cégtől ez idáig nem érkezett meg – mondja Hübner Mátyás, az egyetem rektorhelyettese. – Az intézmény azonban nem is nagyon sürgette a közbeszerzési eljárás megindítását, hiszen tervbe vettük több kollégiumunk felújítását, ami csaknem hat-hét milliárdba kerül.
Az egyetemi vezetés azért sem szorgalmazta különösebben az eljárást, mert a várhatóan magas, 20-30 ezer forintra becsült szállásdíjat nem valószínű, hogy a magyar diákok kifizették volna. Ekkora összeget inkább csak külföldi diákok engedhetnek meg maguknak egy vidéki kollégiumi szobáért, ám köztudott, hogy ők inkább albérletet választanak maguknak – mondta. Az egyetem tehát lemondott a 800 férőhelyes diákszálló megépítéséről. Még semmi sem végleges, de – a várossal kötött szerződés szerint – ha néhány héten belül nem történik előrelépés a magasház ügyében, az épület jelenlegi tulajdonosa elállhat a vételtől, így a városnak vissza kell majd fizetnie azt a 250 millió forintot, amelyet az osztrák cég korábban előlegként utalt át az önkormányzat számlájára.
A város vezetői szerint hamarosan ismét Pécs lehet az épület tulajdonosa, hiszen Tasnádi Péter polgármester a közelmúltban új tervekről nyilatkozott: ő a legcélszerűbbnek a városban működő régiós hatáskörű szervek összeköltöztetését tartaná. Az önkormányzat több befektetővel is tárgyalásokat folytat a hasznosításról, de jelenleg újra úgy tűnik, hogy a pécsi szellemház továbbra is őrzi – mint a legmagasabb és leghosszabb ideig lakatlan épület – csúcstartó helyét a rekordok között.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.