A hajsza hozománya

Megdöbbentően csökkent a munkabérek mértéke az Európai Unió legtöbb országában a globalizáció következtében – derül ki a Nemzetközi Valutaalap (IMF) legfrissebb elemzéséből, amely 1982-től évente átlagosan 0,3 százalékos munkavállalói veszteséget regisztrál. A jelenség hátterében a globalizáció miatt átrendeződött munkaerőpiac, az olcsó import, a munkaerő-bevándorlás és a technológia fejlődése áll.

2007. 04. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csökken 1982 óta az európai munkavállalók összjövedelme: évente átlagosan 0,3 százalékkal – állapítja meg a Nemzetközi Valutaalap (IMF) legújabb jelentése, mely szerint a hátrányos változások leginkább a legtöbb európai uniós tagállamot és Japánt érintik, a legkevésbé pedig az Egyesült Államokat, illetve Nagy-Britanniát. Valószínűleg ez lehet az oka, hogy miközben a világgazdaság több mint egy generáció óta rekordgyorsasággal fejlődik, az európai munkavállalók jelentős része a globalizációs folyamat vesztesének érzi magát – állapítja meg az Economist legfrissebb száma. A brit gazdasági hetilap vezető heti témája az ázsiai országok – különösen India és Kína – terjeszkedő mamutvállalatainak növekvő szerepe az újraosztott világpiacon, ami évek óta negatívan hat az európai összmunkabérekre. A csökkenés valóban jelentős mértékben „köszönhető” a feltörekvő gazdaságok diktálta versenyképességi hajszának. Egyfelől a jóval kevesebb munkavédelmi és környezetvédelmi kiadásokkal számoló ázsiai multinacionális nagyvállalatok alacsony árú exportjukkal elvették az európai feldolgozóiparban dolgozók egy részének kenyerét. Másrészt az uniós munkahelyek számát szintén nagymértékben csökkentette a fejlettebb országok cégei gyártótevékenységének áthelyezése a jóval olcsóbb munkaerővel rendelkező s kevesebb adóterhet előíró fejlődő világba. Az EU-ból így kikerült, úgynevezett offshore cégek, valamint a más országokba történő munkafolyamat-kiszervezések állások tízezreit szívták el a fejlettebb országokból. Az IMF-jelentés a fent említett versenyhelyzeten kívül további két okkal is magyarázza a megdöbbentő mértékű munkabérjövedelem-veszteségeket. A tanulmány szerint jelentős bércsökkenést okoz az unióba való bevándorlás: az IMF kimutatása szerint az utóbbi 25 évben a globális munkaerő-kínálat négyszeresére duzzadt, ami elsősorban a kínai, az indiai és a kelet-európai nyitásnak köszönhető. A „bevándorlás” egyrészt közvetlen formában munkaerő-bevándorlást jelent, másrészt azonban – a megugrott import miatt – közvetetten veszi el az európai munkavállaló biztos megélhetését. A másik tényező az emberi munkaerőt kiváltó technológiai fejlődés, amely az EU-ban és Japánban éreztette legjobban a hatását.
Összességében a globalizáció nyomán a munkaerő-piaci torta a szereplők számának növekedésével ugyan jóval nagyobb lett, ám egyre kisebb szeletek jutnak az egyes munkavállalóknak. A folyamat pozitív hozadéka ugyanakkor, hogy a világban mind a teljesítmény, mind a versenyképesség növekedett, miközben a termékek és a szolgáltatások ára csökken.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.