Adóbehajtás számláról is

Miközben folyamatosan nő az adóhivatali inkasszók száma, s a beszedési megbízások összértéke százmilliárdokat ér el, sokak szerint igencsak aggályos az eljárások alapját képező szabályozás. Az adóhatóság ugyanakkor ily módon nemcsak adókat hajt be, hanem más szervek megkeresésére is végez inkasszókat.

Kiss Roland
2007. 04. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Százezer felett jár az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) által az idén kezdeményezett azonnali beszedési megbízások száma, amelyek értéke a 300 milliárd forintos határ közelében van. Igaz, az adóhatósághoz valóban befolyó összeg általában az összérték hatoda-hetede szokott lenni, március 31-ig is „csupán” 32,5 milliárd forint volt. Ami biztos: az idén valamennyi mutató tovább nő, ahogy az utóbbi években mindig. Többek szerint azonban igencsak aggályos a pénzbeszedés ezen formája, még ha a jelenlegi szabályozásnak megfelel is. Az inkasszók során sérül a jogbiztonság és a tulajdonhoz való jog – vélekedett nemrég az állampolgári jogok biztosának hivatala, ahol a jogszabályok módosítását is kezdeményezték – egyelőre sikertelenül.
*
A Magyar Nemzeti Bank ugyanakkor március elején bevezetett egy olyan szigorítást, mely szerint a végrehajtás csak akkor lehetséges, ha a kezdeményező okiratokkal igazolja, hogy a számláról történő beszedés jogerős határozaton alapul. Jelentős változás azonban ettől nem várható, hiszen az APEH eddig is csak bizonyos dokumentumok alapján látott neki a végrehajtásnak. Ilyen lehet többek között az adózóval közölt adóhatósági adómegállapítás, az önadózó adóbevallása, valamint a fizetési kötelezettséget megállapító jogerős hatósági határozat. Az ezekben szereplő követeléseket az adóhivatal 2001 óta már az adózó számlájáról is megkísérelheti behajtani – azonfelül, hogy a munkabér levonása, a vagyontárgyak és követelések lefoglalása is erre szolgál.
A behajtás alól a megélhetési jövedelem sem mentesül, kivéve egyes segélyeket és juttatásokat, ám a számlán ezek a tételek nem különülnek el, így mentességük sokszor nem érvényesül. Céges számlák esetében nincs behajtási limit, az APEH tehát az utolsó forintot is lekérheti, s ez igaz az egyéni vállalkozó üzleti számlájára is.
Amennyiben a követelés ezekből nem fedezhető, a bankok a magánszámlákon és -betéteken is kötelesek folytatni az inkasszót, itt azonban az öregségi nyugdíjminimum 2,5-szerese, idén tehát 67 825 forint a limit. Ez viszont hitelintézetenként csak egy számlára igaz, a másodikra már nem – tájékoztatta lapunkat Várszeghi György, az adóhivatal végrehajtási főosztályának vezetője.
Az APEH nemcsak az adókat, hanem a járulékokat, az illetékeket, de akár a versenyhivatali bírságot is beszedheti inkasszóval, vagyis valamennyi, adó módjára behajtható tartozást – közölte lapunk kérdésére Zara László, az adókamara elnöke. Ez mintegy 80 jogcímet takar. Az ilyen, megkeresésre kezdeményezett beszedési megbízások esetében az adóhivatal nem mérlegelhet, így ha a kezdeményező időközben megállapodik az adóssal, köteles erről értesíteni az APEH-ot.

Sikeres volt a moratórium. Közel huszonkilencezer moratóriumos önellenőrzéssel kapcsolatos bevallás érkezett az adóhatósághoz, s ezek eredményeképpen 24 milliárd forint folyt be – közölte lapunk kérdésére a Pénzügyminisztérium. Ismeretes: a kormány tavaly vezetett be egy olyan szabályozást, mely szerint a 2006. június 9-e előtt bevallott és 2006. december 31-ig helyesbített adó különbözete után nem kell önellenőrzési pótlékot fizetni, ha az adózó a hatósági ellenőrzés előtt ad számot arról, hogy az adó alapját vagy az adót nem szabályosan állapította meg.
Az ilyen önellenőrzések túlnyomó része általános forgalmi adóra (áfa) vonatkozott, s csupán 12 százalékuk érintette a személyijövedelemadó-fizetési kötelezettséget. A lehetőség azért számított kedvezőnek, mert az így bevallott jövedelmek után csak az adót kell megfizetni, a büntetést nem. Utóbbi pedig jelentős tétel lehet, hiszen az adóbírság az adóhiány 50 százalékát teszi ki, s erre jön még a mulasztási bírság és a jegybanki alapkamat kétszeresének megfelelő késedelmi kamat. A jó útra térő adózók nagyobb öszszegek esetén pedig még részletfizetést is kérhettek, ami persze az államnak is jó annyiból, hogy akár hat éven keresztül számíthat a tavalyi megtérőktől származó bevételekre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.