Aggályos pártjavaslat a gyűlöletbeszédről

2007. 04. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Immár negyedik alkalommal tesznek kísérletet a balliberális kormányok a rendszerváltozás óta arra, hogy büntethetővé nyilvánítsák az egyébként erkölcsileg feltétlenül elítélendő gyűlöletkeltést. Az Alkotmánybíróság (AB) eddig háromszor semmisítette meg a büntető törvénykönyv (Btk.) ezzel kapcsolatos passzusait. Minden alkalommal azt állapította meg, hogy a szólásszabadság elsőbbséget élvez az emberi méltósággal szemben.
Az alkotmányvédő testület először – még a letűnt szocialista rendszer szabályait elemezve – 1992-ben hozott megsemmisítő határozatot: az 1978. évi Btk.-ból törölte az izgatás néven megfogalmazott passzust. A rendszerváltozás előtti jogszabály nemcsak a nemzetiségekhez és a hitfelekezetekhez tartozó személyeket kívánta megvédeni a becsmérlő, lealacsonyító kifejezésektől, hanem a népi demokratikus államrendet is.
A Horn-kormány idején, 1996-ban közösség elleni izgatásként kívánták büntethetővé tenni a sértéseket. A Btk. ekkor azokat is büntetéssel sújtotta volna, akik nem szavakkal, hanem „egyéb módon” juttatták kifejezésre véleményüket, azaz például fütyültek. Az AB szerint ez a megfogalmazás olyan bizonytalan kategóriának minősül, amelynek nincs helye a büntetőtörvényben. A megsemmisítő ítéletet 1999-ben hozták meg. A következő törvényjavaslatot Bárándy Péter terjesztette be. Ekkor az Országgyűlés szabad demokrata frakciójának fele támogatta csak a javaslatot, a többiek ellene szavazta. A bírák 2004-ben úgy döntöttek: az új törvény nem léphet hatályba.
Két évvel ezelőtt, 2005 júliusában az MSZP közjogi tagozata kérte az igazságügy-minisztert, alkossanak törvényt a gyűlöletbeszéd ellen. Az elképzeléshez az alapot Bárándy Gergely (MSZP) ügyvéd korábbi tanulmánya szolgáltatta. Eszerint az egyes társadalmi csoportok sérelmére elkövetett becsmérlő magatartások miatt fordulhatnának a magukat sértve érző személyek a bírósághoz. A törvényjavaslat akkor nem készült el. A mostani tervezetnek is Bárándy dolgozata a kiindulópontja. Újdonság nincs benne. A társadalom különféle csoportjainak címzett sértő megnyilatkozások korábban is büntethetők voltak, illetve lettek volna. Sohasem kizárólag a zsidóság és a romák elleni megnyilatkozások kriminalizálásáról volt szó. Visszaköszön a javaslatban az 1996-os „egyéb módon” megfogalmazás is, csak új változatban. A kifütyülés helyett például a mutogatás válna büntethetővé. Alapvető aggály, hogy a személyiségi jog védelme csak személyesen érvényesíthető.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.