Akadály a megbékélésben

Nemhogy politikailag és jogilag nem hajlandó rehabilitálni a szlovák állam Esterházy Jánost – akinek idén ünnepeljük emlékévét –, de még csak hamvait sem adják ki, hogy hozzátartozói és hívei méltóképpen újratemethessék. A felvidéki magyar arisztokrata mindmáig hazaárulónak, háborús bűnösnek számít a szlovák hivatalos szervek szemében.

Joó István
2007. 04. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kereken fél évszázada hunyt el a mirovi börtönben Esterházy János, az 1901-ben Nyirtaújlakon született, rendkívüli sorsú és jellemű magyar főnemes. A keresztényszocialista nézetű államférfiről, felvidéki kisebbségünk hősies védelmezőjéről és aktív zsidómentőről állapította meg tegnap Budapesten Duray Miklós, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának alelnöke: „Nemcsak a huszadik század, hanem az elmúlt ezer év magyar történelmének is az egyik legnagyobb politikusa és mártírja volt.”
Esterházyt mint a Magyar Párt elnökét, korábbi országgyűlési képviselőt a Csehszlovák Nemzeti Bíróság 1947-ben, távollétében (hiszen akkor Szibériában raboskodott) kötél általi halálra ítélte. Vádolói szerint közreműködött a Csehszlovák Köztársaság szétverésében és a fasizmus kiszolgálásában. Ürügyet erre mindössze az szolgáltatott, hogy az 1939-ben, a Tiso-féle Szlovák Köztársaság kikiáltásával megszűnő Csehszlovákia utolsó éveiben Esterházy szlovák autonómiát sürgetett, olyan formában, hogy azon belül a magyar közösség is önrendelkezéshez jusson. Továbbá később tagja lett annak a fasizálódó szlovák parlamentnek (is), amely 1942 májusában egy szavazat kivételével egyhangúlag döntött a zsidók deportálásáról. A szóban forgó kivétel Esterházy János volt. Ugyancsak ő lépett fel a zsidók elleni atrocitásokkal szemben, illetve százával menekítette át őket az akkor még biztonságosabb Magyarországra.
Éppen az utóbbiak miatt furcsa, hogy a Jad Vasem izraeli emlékhatóság 15 éve hezitál, hogy megadja-e a felvidéki magyar grófnak a kitüntetést. A szlovák nacionalista történészek talán még Jeruzsálemben is nagyobb lobbierővel bírnak, mint amit a puszta igazság ereje jelent? Holott Esterházyról 1993-ban még a nácivadászatot intézményesen elindító Simon Wiesenthal is felső fokon írt a szlovák hatalomnak, sürgetvén, hogy haladéktalanul orvosolják a vele kapcsolatos igazságtalanságokat.
A magyar főnemes halálos ítéletét később életfogytiglani börtönre változtatták. Így aztán Esterházy János Csehszlovákia szinte valamennyi börtönét megjárta, mind betegebben. Kérése ellenére sem szállították a nyitrai börtönbe, hogy szülőföldjén halhasson meg. Soviniszta szlovák történészek ma is kisebbítik érdemeit, a szlovák állam pedig nem kívánja rehabilitálni. Nyilván, mert akkor meg kellene bolygatni a magyar és német kisebbség származási alapú jogtiprását lehetővé tévő benesi dekrétumokat, illetve a szlovák népbírósági döntéseket. Ezek elítéltjei között túlsúlyban magyarok voltak, fordítottjaként a szlovákiai magyar–szlovák nemzetiségi aránynak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.