Egy napszámos remekei

XIV. budapesti nemzetközi könyvfesztivál

Joó István
2007. 04. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Halála előtt egy évvel, 2005-ben maga Domokos Mátyás válogatta össze és gondozta esszéinek, tanulmányainak háromkötetnyi mustráját. Az író, kritikus – ez volt szikárabb önmeghatározása, míg a hivatását mélyebben kifejező másik: a magyar irodalom napszámosa – csaknem ötvenévesen, 1977-ben jelentkezett első könyvével, s tizenhárom továbbival ajándékozta meg olvasóit. E posztumusz kiadvány az értékkel szembeni motiválatlanságnak hadat üzenő életmű egynegyedét öleli föl. Vajon Domokos Mátyást vagy huszadik századi nemzeti irodalmunkat jellemzi, hogy a második kötet, a lírikusainkról szóló – A költői képzelet nyomában – a legvaskosabb? Szabó Lőrinctől, Illyéstől Weöresön, Pilinszkyn át Orbán Ottóig, sőt Bari Károlyig olvashatunk itt műbírálatokat, tanulmányokat. Ezek Domokosnál sosem katedranyikorgásúak; csaknem annyira gyönyörködtetőek, mint a vizsgált irodalmi „alapanyag”.
A rontás ellen címmel az első kötetbe sorolta a szerző irodalmunk és társadalmunk nagyobb látószögben vizsgálható kérdéseit. Domokosnak mindig közérdekű, sőt nemzetérdekű problémafölvetései voltak. Sok esszéjében vallotta: lehetőleg orvosolni kellene a második világháború utáni korszak társadalmát reálisan ábrázoló-elemző művek hiányát, amelyet főként a diktatórikus irodalompolitika okozott. Túl kell lépni a hazai változatában egy idő után különösen kártékony, a szociális folyamatok iránt közömbös posztmodern irányzaton. Megjegyezzük, szerzőnket félve voltak kénytelenek tisztelni a posztmodern teoretikusok.
Domokost nemcsak a rendszerváltozás elmaradása miatt nyomasztották a kilencvenes évek. Nem nézte tétlenül, hogy por kezdi belepni XX. századi klaszszikusainkat, például Németh Lászlót, Illyés Gyulát. De méltó fénybe emelte az olyan jelentékeny írókat is – például a novellista Szabó Istvánt –, akik életükben sem voltak eléggé ismertek.
E hármas könyv szerzőjének régi írásait nehéz megkülönböztetni az utolsó években született művektől. Domokos Mátyás már a hetvenes évek elején a rá oly jellemző fordulatossággal, sokoldalúsággal, személyességgel és lelket balzsamozó otthonossággal írt. Miképpen volt képes ilyen egyenletesen magas színvonalú és kiterjedt életműre, miközben a szerkesztői munka hűséges robotosa is volt? Nem tudni, milyen árat fizetett azért, hogy mi fölségesen jól járjunk.
(Domokos Mátyás: Az olvasó fényűzése, I–III. Magyar esszék sorozat. Nap Kiadó, Budapest, 2007. Ára: 6300 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.