Közép-európai idő szerint tegnap este New Yorkban összeült az ENSZ Biztonsági Tanácsa, hogy meghallgassa Martti Ahtisaarinak, a világszervezet főtitkára megbízottjának beszámolóját Koszovó státusára vonatkozó javaslatáról, s ezzel elkezdődik egy egyelőre nem tudni meddig, de talán hónapokig is eltartó döntési folyamat. A terv, amely lényegében már február eleje óta ismert, nemzetközi felügyelet mellett megvalósuló függetlenséget javasol a nyolc éve nemzetközi katonai felügyelet és közigazgatás alatt álló dél-szerbiai tartománynak. A Koszovó lakosságának kilencven százalékát alkotó albánok teljes, korlátlan önállóságot szeretnének ugyan, ám többségük elfogadja ezt a megoldást, míg szerb részről mereven elutasítják. Belgrádban arra hivatkoznak, hogy Martti Ahtisaari megsérti a Koszovóra vonatkozó utolsó érvényes döntést, az ENSZ BT 1244-es, 1999-ben meghozott határozatát, amely szerint az ENSZ elkötelezett (az akkor még Szerbia és Montenegró alkotta) Jugoszlávia szuverenitásának és területi integritásának megőrzése iránt. Szerbiában a múlt év végén alkotmányba is foglalták, hogy Koszovó elidegeníthetetlen része az országnak, így természetes, hogy alig akad olyan politikus, aki azt meri mondani, hogy talán el kellene engedni a valószínűleg megtarthatatlan, mert Szerbiával együtt élni nem akaró tartományt. Belgrád ehelyett a legmesszebbmenőkig menő autonómiát ajánl, bár annak pontos kimunkálásával mindmáig adós. A döntést nem lesz könnyű meghozni az East River partján.
Agin Ceku, a koszovói kormányfő egyébként kedden arra kérte az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy hagyja jóvá azt a nemzetközi tervet, amely a Szerbiához tartozó tartomány függetlenségéről rendelkezik.
Magyar készültség. Koszovó is szóba került a parlament honvédelmi és rendészeti bizottságának tegnapi ülésén, ahol meghallgatták a katonai titkosszolgálatok éves beszámolóját – tudta meg lapunk. A térségben szolgáló magyar alakulatot megerősítették, és Pristinába összpontosították a katonáinkat, ahol felállhat egy magyar–olasz– szlovén békefenntartó zászlóalj. A misszió robbanásra készül a koszovói–szerb határon, a közelmúltban a honvédség tömegoszlató eszközöket, pajzsokat és teleszkópos botokat szerzett be, amelyekből információink szerint szállítottak a dél-szláv térségben szolgáló katonáinknak. (H. Gy.)

A hétvégéig még kitart a jó idő