Föld körüli háború

Nánási Tamás
2007. 04. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eldördült a startpisztoly, megkezdődött a versenyfutás a magyar föld birtoklásáért. Beindultak a lobbik, hiszen nincs hátra már sok idő, 2011-ben fel kell húznunk a sorompót a külföldi befektetők előtt. Ezúttal az agrárnagyüzemek képviselete tette meg az első lépést. Vezetőjük a kormányfő és a földművelésügyi miniszter jelenlétében közölte: a társas gazdaságok továbbra is igényt tartanak arra, hogy a jövőben földet vásárolhassanak. Ha ez megvalósul, nem tudnánk megakadályozni, hogy az ország termőterülete még az unió által ránk kényszerített piacnyitás előtt a határon túlról érkező spekulánsok kedvenc befektetési célpontjává váljon. Nem babra megy a játék, hiszen a magyar föld zöme még mindig elenyésző összegért kapható a nyugati birtokokhoz képest, s ennek megfelelően hatalmas nyereség érhető el vele, ha egyszer nálunk is beindul az áremelkedés.
Nem új dolog az, amit a nagygazdaságok szeretnének. Már legalább egy évtizede küzdenek a jórészt a volt téeszekből átalakult agrártársaságok tulajdonosai a földpiac megnyitásáért. Az ok egyszerű. Egy részük tőkeerős befektetőknek szeretné eladni cégét, amelyek a hazai mezőgazdaság jövedelmi viszonyai közepette most leginkább csak külföldről teremthetők elő. Odakintről nézve pedig sokkal többet ér Magyarországon egy nagyüzem telepe, ha föld is vásárolható hozzá, méghozzá a cég tulajdonában, nem strómanokon, bizonytalan áttételeken keresztül. Ezt azonban nálunk nem lehet megtenni. Tizenhárom esztendeje csak magyar állampolgárok tulajdonolhatnak termőföldet ebben az országban, s nem véletlenül. A föld egyszeri, pótolhatatlan nemzeti érték, s csak akkor bocsátható – szigorú korlátozásokkal – a külföldi tőke elé, ha a hazai tulajdonosok már elég erősek ahhoz, hogy a kezükben lévő vagyont megőrizzék.
Van, aki megérti ezt, és van, akinek egészen mást diktál az érdeke. Utóbbi kör több alkalommal próbált már rést ütni a jelenlegi kormánypártok segítségével a falon, nem is eredménytelenül. Az első nekifutás a Horn-kabinet idejében még teljes kudarccal végződött, amikor a földtörvény módosításába bekerült volna a társas gazdaságok – jogi személyek – földtulajdonlási joga. Akkor az ellenzék sikerrel rántotta le a leplet, és mutatta be: az unió és az OECD szabályai szerint a földbirtokossá váló cégek közül nem zárhatók ki azok, amelyeknek külhoni tulajdonosuk van. Ez a körülmény nem változott azóta sem, tehát a nagyüzemek felé tett engedmény most is ugyanahhoz az eredményhez vezetne. Nem véletlen, hogy a Medgyessy-kabinet már nem merte megkockáztatni az előző szociálliberális kormány lépését, s inkább kiskapuk nyitásával próbálta kielégíteni az MSZP holdudvarához tartozó agrártőkések és cégvezetők igényeit.
Úgy látszik azonban, mindez a hazai nagyüzemeknek nem elég. Pedig a mostani agrártárca megpróbálta elérni azt is, hogy a káefték, részvénytársaságok tulajdonosai az állami földek eladásakor jelentős előnyökben részesüljenek. A minisztériumi hátszéllel érkező szocialista javaslat azonban egy szabad demokrata képviselő ellenállása miatt megbukott. További kiskapuk nyitására alkalmas tervezetek is kikerültek már a közelmúltban az agrárkormányzattól, ám minden hiába, az érintettek hathatósabb lépéseket követelnek. Most a kabinetnél a labda: ha enged a holdudvar kitartó nyomásának, ismét kitör a hazai politikában a föld körüli háború. Egy ilyen fejlemény pedig egyértelműen a Fideszt erősítené, hiszen az ellenzéki párt a magyar föld és a családi gazdálkodók védelméről is népszavazást tartana.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.