Hiába nem jött létre még formálisan az iráni olajtőzsde, ahol az eddig egyeduralmat élvező dolláron kívül más valutában is lehetne üzletet kötni, a világ negyedik legnagyobb olajexportőre külkereskedelmi forgalmának immár 60 százalékát euróban bonyolítja le. Az iráni olajipari minisztérium adatai szerint az euróelszámolás márciusi bejelentése óta az ország dollárkészletei 20 százalékra apadtak, ezt a pénzt is főként fegyvervásárlásra tartogatják. A tendenciát jól mutatja, hogy az elmúlt tíz évben a világ olajfogyasztásában 70 százalékos rekordnövekedést elérő Kína nemrég hivatalosan is bejelentette, hogy Iránnak már tavaly év vége óta euróban egyenlíti ki számláit.
A zöldhasútól való eltávolodást és az euróra áttérést fontolgatja az olajkitermelését növelő Venezuela is, amely szintén feszült kapcsolatban áll az Egyesült Államokkal. Jelenleg a kizárólag dollárban jegyezhető olajat a New York-i és a londoni petróleumtőzsdéken lehet vásárolni, így Irán döntése több repedést is okozhat a dollár egyeduralmán. A Financial Times e témával foglalkozó cikkében hangsúlyozza: az Európai Központi Bank egyik minapi bejelentése külön kitér az olajimportőr országok megnövekedett euróigényére, mely „előnyösen hat az eurózónára a versenytársakkal szemben”.
A kereskedelmi forgalomban lévő dollár összmennyisége már januárban alulmaradt az európai fizetőeszközzel szemben, április elején pedig Európa – az első világháború óta először – túlszárnyalta Amerikát a tőzsdéken forgó tőke értékét tekintve – derül ki a Thomson Financial kutatóintézet legfrissebb adataiból. Az intézet szerint az előzés egyértelműen annak tudható be, hogy 2003 óta a dollár 26 százalékot veszített értékéből az európai fizetőeszközzel szemben. Az európai tőzsdék előretörése egy újabb jele annak, hogy a dollár világuralma megingott – írja a Financial Times.
Az euróra történő lassú, de markáns átállás oka, hogy az amerikai fizetőeszköz inflációja egyre inkább megcsapolja az érintett államok készleteit, mivel kénytelenek más valutákra áttérni a dollár rovására. Az euróalapú elszámolást bejelentő Irán vagy a gondolatot „érdekesnek” nevező Venezuela pedig nem habozik e formában is bevetni az olajfegyvert a petrodollárok dominanciájának megtörése érdekében.

Belépett a netbankjába, milliók hiányoztak a számlájáról