Hiteles gesztus az államfőtől

Ne időzített bombaként tekintsünk a hazai társadalom egyetlen növekvő létszámú közösségének a súlyos helyzetére, hanem oldjuk meg kölcsönös jóakarattal, közösen – mondta Sólyom László köztársasági elnök azon a tegnapi fogadáson, amelyre a cigány etnikai kisebbség kulturális és tudományos életének jelesei közül 73-an kaptak meghívást.

Joó István
2007. 04. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Feltűnő közvetlenséggel szólt az államfő a Sándor-palota tükörtermét megtöltő cigány értelmiségi elithez a nemzetközi roma nap alkalmából. Őszinteségére jellemző volt, hogy megvallotta: a „roma” szót szépelgésnek tartja, és következetesen a tradícióval rendelkező cigány szót kívánja használni. Beszédében Sólyom László előrebocsátotta, „civil elnökként” megengedheti magának, hogy más szemmel, pártpolitikai, választási motivációk nélkül tekintsen a legnagyobb (általa 600 ezres lélekszámúnak becsült) hazai kisebbség ügyére. Elmondta: úgy érezte, nem a cigány politikusokkal kell találkoznia, hanem e közösség kulturális, tudományos és médiabeli elitjével. Ez az elit adhat példát a cigányság egészének arra, hogy hová lehet eljutni, de nem hátat fordítva a származási közösségnek. Az államfő megállapította: a cigányságnak a jelenlegi kisebbségi önkormányzati rendszer láthatóan nem jó, mert nem számol e közösség sajátosságaival.
„Megdöbbentett annak a napi éhezéssel járó szegénységnek a mértéke, amely a cigány közösséget sújtja, ám nem tudom, hogy a magyarok vagy a cigányok tisztában vannak-e a helyzettel, miközben vizsgálatokból, úgynevezett roma programokból nincs hiány” – hangzott Sólyom László diagnózisa. Nyomatékkal beszélt a cigány munkanélküliségről is. Úgy vélte, ahogy nő a cigány közösség, úgy nő a feszültség. Ám attól mindenkit óvott, hogy a helyzetre időzített bombaként tekintsen. Elutasította az asszimiláció gondolatát, a hangsúlyt a kölcsönös együttműködésre helyezte. A tanulás terén a doktrinerséget kárhoztatta a köztársasági elnök, arra kérve a cigány értelmiséget, ők mondják meg, hol igényel a helyzet külön, a kisebbségi gyermekekre szóló speciális fejlesztéseket, és hol éreznek tényleges szegregációt.
– Egy kicsit máris előbbre jutottunk a köztársasági elnök érezhetően szívből jövő gesztusával – nyilatkozta lapunknak Szakcsi-Lakatos Béla világhírű dzsesszmuzsikus, zeneszerző. Kijelentette: tökéletesen egyetért az államfővel abban, hogy a cigány önkormányzatiság nem vált be. Hozzáfűzte: őt az Országos Cigány Önkormányzat közgyűlése egy részének márciusi viselkedése egy „csürhére” emlékeztette. Szakcsi-Lakatos közölte, a cigányok felemelkedésére szerinte a legjobb módszer az, amit az államfő is elmondott: a tanulás. A másik: minél több cigány származású vállalkozó legyen. Aki viszont vállalkozó – célzott Kolompár Orbán OCÖ-elnökre –, az ne politizáljon.
– Az elnök úr nagyon jól felkészült munkatársaival együtt erre a találkozóra – állapította meg egy másik meghívott, Kállai Ernő, a Magyar Tudományos Akadémia Kisebbségkutató Intézetének tudományos munkatársa. Szerinte Sólyom László ezzel a fogadással azt üzente a többi közjogi méltóságnak: ők is tekintsék végre egyenlő partnernek a cigányság kutatóit és művészeit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.