Itt a tavasz, a jó idővel együtt pedig beköszöntött a kullancsszezon is, amely áprilistól a nyár végéig tart. A szezon egyik jele, hogy a különféle tájékoztató prospektusok elárasztják a gyógyszertárakat és az orvosi rendelőket vagy esetleg a postaládákat. Nagy a választék a különböző ellenszerek piacán, a kenőcstől a védőoltásig sok minden közül választhatnak azok, akik félnek a vérszívótól.
Kapiller Zoltán felismerte az ebben rejlő lehetőséget és két éve megalapította a Magyar Kullancsszövetség Közhasznú Egyesületet. Az egyesület elnöke szerint a veszély nagy, ma már népbetegség a kullancsok terjesztette Lyme-kór.
– Ezzel szemben a statisztikák szerint az agyvelő- és agyhártyagyulladás évről évre csökken, mert a rizikócsoportok tagjai egyre inkább beoltatják magukat. Ha nem lenne védőoltás, sokkal több fertőzés lenne – magyarázza.
– A számok valóban azt mutatják, hogy évente a harmincat sem éri el azoknak a száma, akiket megfertőztek a kullancsok a vírussal – mondja Lakos András. A szakorvos szerint ezek többsége jól végződik, de előfordulnak súlyosabb esetek, szövődmények, mint például a bénulás, időnként pedig halálesetek is – igaz ezek száma a két százalékot sem éri el. – Az igazi veszélyt nem a vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás jelenti, hanem azok a kullancsok, amelyek a Lyme-kórt terjesztik. A betegséget nehéz felismerni, mert ugyan egyik fő klinikai tünete a vándorló bőrpír, de legtöbbször semmilyen társtünete nincs.
A Lyme-kórt bakteriális fertőzés okozza, elméletileg tehát megfelelő gyógyszerekkel könnyen gyógyítható lenne – mégsem az. Hetekig lappanghat a szervezetben anélkül, hogy komolyabb tüneteket produkálna. Ha korai szakaszban sikerül felismerni a betegséget, könnyen gyógyítható. Egyelőre még nincs ellene védőoltás, mert nem ismerik pontosan a kórt terjesztő baktérium viselkedését.
– Évente körülbelül tízezer embert fertőz meg a Lyme-kór, ez tehát nagyságrendekkel nagyobb veszélyt jelent az agyhártyagyulladásnál – mondja Lakos.
Az agyhártya- és agyvelőgyulladás elleni védőoltás viszont valóban használ, de nem olcsó. Az ampulla darabja 1200–1500 forint, és mivel vényköteles, ezért még a vizitdíj is hozzáadódik. Nem elég azonban egy védőoltás. Az immunreakció kialakításához két alapoltás is szükséges 1–3 hónap időközzel, amelyet 9–12 hónap múlva meg kell ismételni. A védőhatás hosszú távú fenntartására háromévenként egy újabb emlékeztetőoltás szükséges. A kullancsszövetség vezetője szerint nem árt elégszer hangsúlyozni a megelőzést, illetve a felvilágosítást. Kapiller Zoltán, aki végzettsége szerint állatorvos, úgy fogalmazott: nemcsak magunkra, hanem négylábú kedvenceinkre is oda kell figyelni, mert ők ugyanakkora veszélyben vannak, mint mi.
– Rengeteg kutyával, macskával találkoztam már az elmúlt évek alatt, amelyeket sokszor nem sikerült megmenteni. Először miattuk, pontosabban a gazdik miatt gondoltam arra, hogy komolyabban kellene foglalkozni a kullancsok elleni küzdelemmel. A végső lökést azonban az adta meg, amikor én is Lyme-kóros lettem. Szerencsére sikerült meggyógyulnom, de nem ment könnyen – adott magyarázatot arra, hogy energiát és pénzt nem kímélve miért vette fel a harcot a kullancsokkal.
Kapillernek van egy saját vállalkozása, a Kullancs Bt. is, amely minden évben kiadja a Kullancskalauzt. Ebből nemcsak az élősködőkről lehet mindent megtudni, hanem azokról a szerekről is, amelyekkel védekezni lehet ellenük. A kullancsszövetség elnökének magánvállalkozásában főtevékenységként szerepel a gyógyszer, gyógyászati termék nagykereskedelme. Kapiller szerint azonban ez nem jelenti azt, hogy a cég ezzel foglalkozik is. A vállalkozó-orvos egyébként egy saját kullancseltávolító kanalat is kifejlesztett a vérszívók eltávolítására. A kullancsszezon tehát üzletnek sem rossz, a vakcina és a különböző kencék, tabletták nem éppen olcsók. Az egyesület vezetője azt mondja, hogy semmiféle támogatást nem kapnak a gyógyszergyártóktól, amit sérelmez is.
Az idei kampány részeként a Kullancsszövetség háromezer figyelmeztető táblát helyezett ki a szerintük fokozottan kullancsveszélyes területekre. Ezenkívül kullancsos történetek megírására is pályázatot hirdettek szülőknek.
Kapiller Zoltántól megkérdeztük: miből finanszírozzák a drága propagandaakciókat. Azt válaszolta, hogy az egyesület egyik legfőbb támasza a Kullancs Bt., emellett támogatásokból, tagdíjakból gazdálkodnak. Kapiller arról nem kívánt nyilatkozni, hogy a vállalkozásának honnan van forrása minderre.
Az országot elárasztó kullancspropagandának azonban vannak „mellékhatásai” is. Sokan ugyanis a kullancsoktól tartva inkább a négy falat választják ahelyett, hogy kirándulnának a természetben. Gyakori az is, hogy megrémisztett szülők nem engedik el gyermekeiket az erdei iskolába, vagy hegyvidéki osztálykirándulásokra. Ennyire azonban nem kell félni, a statisztikák legalábbis ezt mutatják.

Szent György Lovagrend: 700 éve a hit és hagyomány őrei