Intő jelek a vérengzés előtt

Jóval a hétfői vérengzés előtt, már 2005-ben felfigyelt a virginiai ámokfutó furcsa, dühödt viselkedésére a dél-koreai fiú tanszékvezetője. A professzor asszony kivette a diákot a tancsoportból, magántanárhoz adta, és többször is figyelmeztette az egyetem biztonsági szolgálatát, annak munkatársai azonban úgy ítélték meg, hogy Cso Szjung Huj nem veszélyes a közösségre.

MN-összeállítás
2007. 04. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyertyás virrasztással emlékezett több ezer ember Blacksburgben a Virginia Tech műszaki egyetemen történt vérengzés áldozataira. A megemlékezés helyszínére, az intézmény sportpályájára kedden délután George Bush amerikai elnök és felesége is ellátogatott.
Közben napvilágot látott, hogy már két évvel a harminchárom áldozatot követelő hétfői tragédia előtt feltűnt a későbbi ámokfutó magatartása egyik tanárának. Az angol irodalom tanszék vezetője, Lucinda Roy a CNN-nek nyilatkozva elmondta: Cso Szjung Huj zavartan viselkedett. Szemináriumi dolgozatai, színdarabjai tele voltak véres jelentekkel, erőszakkal, obszcenitással, halállal. Egyik műve végén például a főhős megöli tizenhárom éves mostohafiát.
A dühödt diák írásait olvasva Lucinda Roy 2005-ben kivette a tancsoportból és magántanárhoz adta a zárkózott növendéket, akit társai magányos farkasnak ismertek. A professzor asszony az egyetem biztonsági szolgálatát, illetve az intézmény vezetőségét is több alkalommal értesítette. A szakemberek átnézték a dolgozatokat, de mivel nem volt bennük tényleges fenyegetés, nem tettek semmit, mert úgy vélték, a negyedéves hallgató nem veszélyes a közösségre. Az írásokat most a rendőrség vizsgálja, a nyomozók megpróbálják kideríteni, mi vezetett a vérengzéshez – tudta meg a Reuters.
A 23 éves fiúról az is kiderült, hogy titokban lányokat követett, az órákon a pad alól tiltott fényképeket készített csoporttársnőiről, néhány héttel ezelőtt felgyújtott egy kollégiumi szobát, bombafenyegetéseket küldött az egyetemnek és az is, hogy antidepresszánsokat szedett. A fiatalember korábban pszichiátriai kezelésben is részesült. Az egyik csoporttárs, Julie Poole az Independentnek nyilatkozva felidézte a tavalyi év első tanóráját, amikor a hallgatók bemutatkoztak egymásnak. Mindenki elmondta a nevét, kivéve Cso, aki a jelenléti ívre csak egy kérdőjelet írt.
Az 1984-ben Dél-Koreában született Cso Szjung Huj 1992 szeptemberében telepedett le szüleivel a Virgina állambeli Centreville-ben, ahol apja mosodát üzemeltet. Ő lehetett volna a második diplomás a családban: nővére a neves Princeton Egyetemen végzett.
Ismeretes: Amerika történetének legsúlyosabb iskolai lövöldözése a Virginia Tech West Ambler Johnston Hall kollégiumában kezdődött hétfőn reggel. Cso Szjung Huj itt egy fiatal nővel és egy férfival végzett. A rendőrség szerint féltékenységből. Azóta kiderült, hogy az első öldöklés után visszatért kollégiumi szobájába, ahol kilencoldalas feljegyzésben panaszolta el sérelmeit. A diáktársairól szóló írásban többek közt a „gazdag kölykök”, az „erkölcstelenség” és az „álnok sarlatánok” kifejezések szerepelnek, valamint egy megjegyzés: „ti műveltétek ezt velem”. A fiatalember lőszert vett magához, átsétált az egyetem másik végén lévő Norris Hall előadóteremhez, ahol további harminc embert sebzett meg halálosan, majd öngyilkosságot követett el. A lövöldözés és fiuk elvesztésének hírét hallva a támadó szülei sokkot kaptak, jelenleg is kórházban ápolják őket. A vérengzés huszonkilenc sérültje közül az egyik továbbra is válságos állapotban van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.