Kiszorulnak a piacról a kicsik

Hiába van még óriási növekedési lehetőség az ingatlanközvetítői ágazatban, a magányosan működő kisebb cégek egyre jobban kiszorulnak a piacról. Ennek egyik oka, hogy a megszorítások nyomán csökkenő bevételek miatt még az eddigi gyenge reklámozási tevékenységük is visszaszorul, miközben a külföldi tőkével finanszírozott franchise rendszerek egyre nagyobb szeletet szakítanak a piacból. Megoldást az összefogás jelentene.

Dénes Zoltán
2007. 04. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre kisebb a megmaradási esélyük a magányosan működő ingatlanközvetítő irodáknak, többek között ezért is érdemes szakmai szervezetekbe, érdekvédelmi, gazdasági közösségekbe tömörülni – nyilatkozta lapunknak Seötér Ágnes, a Magyar Ingatlanközvetítők és Értékbecslők Szakmai Szervezetének (MIÉSZ) elnökségi tagja. Elmondása szerint ennek oka egyrészt a magyar gazdaság visszaesése, a gazdaságpolitika miatti vásárlóerő-csökkenés, másrészt pedig az, hogy a kisebb közvetítők a csökkenő bevételek miatt még az eddigi alacsony reklámozási tevékenységüket is kénytelenek visszafogni.
Bár hivatalos statisztikák erről nem állnak rendelkezésre, a szakértő becslése szerint a hazai piacon körülbelül 15 ezer vállalkozás foglalkozhat ingatlanközvetítéssel, legalábbis ennyi cég adatai között szerepel ez a tevékenység. Mindeközben a MIÉSZ óvatos becslése szerint az ingatlanokkal foglalkozó szakirányú képzettséggel rendelkező emberek száma még az ötezer főt sem éri el.
A kisebb ingatlanközvetítők helyzetének romlása azért is érdekes, mert elvileg a piacnak még jócskán van hová fejlődnie. Hazánkban ugyanis az ingatlanjukat eladni kívánók alig 15-30 százaléka fordul szakmai tapasztalattal rendelkező közvetítőirodákhoz, vagyis jóval kevesebben, mint a nyugat-európai országokban. Olyannyira, hogy a szakma úgy véli, ha a fejlettebb piacok elérését tűzzük ki célul, akár egy 50-100 százalékos növekedési potenciál is található még az ágazatban. Az Egyesült Államokban és Kanada vonatkozásában 90 százalékos közvetítői részesedést is emlegetnek, ám ez az EU-ban tagországonként változó. Franciaországban például 50 százalékos a közvetítői részesedés, Nagy-Britanniában pedig mintegy 60 százalékos. Fontos azonban, hogy ezen országokban egészen mások a tulajdoni viszonyok, mivel az említett államokban 40-60 százalékos a bérlakások tulajdoni aránya.
Nálunk még mindig sokan gondolják úgy, hogy maguk is le tudják bonyolítani a saját ingatlanuk adásvételét – mondta Seötér Ágnes, jelezve, hogy ez esetenként sikerül is, máskor viszont súlyos árat kell fizetniük ezért a „spórolásért”.
Becslések szerint az országban évente mintegy 200 ezer ingatlan cserél gazdát. Igazán jelentős bevételt ezen a piacon a hirdetésszolgáltatók, a bankok és az értékesítési hálózatok realizálnak, a kis irodák éppen csak megélnek. A hat-hét nagyobbnak mondható ingatlanközvetítő-hálózat a piac mintegy kétharmadát tudhatja magáénak. Ráadásul – tette hozzá – Magyarországon elég sokan foglalkoznak eseti jelleggel vagy akár üzletszerűen is ingatlanközvetítéssel végzettség, vállalkozás, iroda, felelősség és adófizetési kötelezettség, azaz minden befektetés és kockázat nélkül. Ezek a „zugingatlanosok” szerinte sehol sem szerepelnek, viszont a potenciális ügyfelek egy részét ők szolgálják ki, akikkel a bejelentett vállalkozók szintén nem számolhatnak. E botcsinálta kollégák által szabott alacsony vállalási áraknak is szerepük van abban, hogy ilyen nyomott szinten áll a hivatásosok jutaléka – mondta a szakértő. Néhány évvel ezelőtt – emlékeztetett – még általánosan tapasztalható volt az ingatlanközvetítők negatív megítélése, lehetséges, hogy ennek kialakulásában is jelentős részük volt, a rossz emlékezetű címkiadó irodákkal együtt. A társadalom ma már elfogadja az ingatlanközvetítést mint tisztességes, becsületes foglalkozást, amiből az következik, hogy a jövőben várhatóan tovább növekszik a megbízások száma – vélte a MIÉSZ elnökségi tagja. Ám Seöter Ágnes szerint a magányosan működő ingatlanirodáknak akkor van esélyük állni a versenyt a külföldi tőkével finanszírozott franchise rendszerekkel, ha maguk is összefognak, s belépnek egy közös rendszerbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.