Úton van a 7800 méter magasan lévő kettes tábor felé a Mount Everesten a két magyar hegymászó, Klein Dávid és Várkonyi László. Az AHICO Everest Expedíció 2007 tagjai tegnap indultak el az egyes bázisról, s ha minden a tervek szerint haladt, akkor a kettes pont elérése után vissza is tértek a 6400 méteren felállított előretolt alaptáborba – tájékoztatta a Magyar Nemzetet Hajnal Ágnes, a vállalkozás sajtószóvivője.
Mint arról beszámoltunk, a két sportember oxigénpalack nélkül kísérel meg a világ legmagasabb, 8850 méter magas hegycsúcsára felkapaszkodni. Klein és Várkonyi a hegy északi oldalán, az úgynevezett tibeti normál útvonalon halad. Az alpinisták április 22-én érték el a 7000 méteres magasságban lévő úgynevezett északi nyerget. Eddig tartott velük Seregi Tamás magashegyi túrázó, aki szombaton tért vissza Budapestre.
Miután felépítették a kettes bázist, az elkövetkező napokban föl és le ingázik Klein és Várkonyi a hegy oldalán: akklimatizálódási szándékkal mind több időt igyekeznek eltölteni az új állomáshelyen. Nem lesz könnyű dolguk, mert nyolcezer méter körül a légkör sűrűsége harmada a tengerszint közelében mértnek. A tervek szerint a két magyar alpinista május 14. körül kezdheti el a csúcs támadását.
A Tibetben Csomolungmaként emlegetett hegyet eddig több mint ezerhatszázan mászták meg, oxigénpalack nélkül azonban csak százheten, honfitársaink közül még senki. Első magyarként 2002 tavaszán Erőss Zsolt kapaszkodott fel 8850 méterre, neki azonban az utolsó szakaszon szüksége volt palackos oxigénre. Elsőként a világon 1978-ban Reinhold Messnernek és Peter Habelernek sikerült légzést segítő berendezések nélkül feljutnia a Föld legmagasabb pontjára.

Orbán Viktor: Az Európai Néppárt úgy döntött, hogy még több fegyvert és még több pénzt kell küldeni Ukrajnába – videó