Közhelyek kavalkádja a kerekasztalon

Az adóteher növekedése csökkenti a versenyképességet, az elvonások mérséklésére azonban az állami büdzsé helyzete nem ad lehetőséget – egyelőre ilyen, áttörőnek semmiképpen sem nevezhető megállapításokra jutott a gazdasági versenyképességi kerekasztal. Az eredmények láttán kérdéses, mikor kezd javulni a helyzet.

Kiss Roland
2007. 04. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap a második ülését tartotta a Magyarország Holnap elnevezésű kormányzati kezdeményezés egyik szerve, a gazdasági versenyképességi kerekasztal (GVK). Az ülés fő témája a jövőbeni adóreform, valamint az üzleti környezet átalakítása volt. Az már az előzetes anyagokból látszott, hogy átütőerejű javaslatok egyelőre nem születtek; a kerekasztal eddigi ténykedése a jelek szerint kimerül a mostani viszonyok felvázolásában, ahogy ezt a tegnapi ülésen több tag is kifogásolta. Maga Török Ádám, a GVK elnöke is szóvá tette, hogy a kormánnyal a működési keretekről is csak két hónap múltán, a napokban sikerült megegyezni. Így egyelőre csak olyan, köztudomású megállapítások születtek, mint hogy az adóprés tovább nem növelhető, és hogy szükség van az adóbázis szélesítésére. Ezekben a kérdésekben egyetértés van, néhányan azonban kifogásolták azt az alaptézisnek szánt megállapítást, hogy az adóbevételek mérséklése a közeljövőben nem jöhet szóba. Chikán Attila egykori gazdasági miniszter, egyetemi tanár javaslata szerint felül kellene vizsgálni az állami kiadásokat is, holott ezt a GVK eredetileg nem tekintette céljának. Zara László, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének elnöke részletesebb anyagok készítését követelte. Véleménye szerint ezek híján a GVK nem lesz képes túllépni a jelenlegi helyzet taglalásán és általánosságok megfogalmazásán. Egyes tagok már javaslatot tettek többek között a kevés bevételt hozó kis adók szerepének átgondolására, valamint a kamarai jogosítványok megerősítésére.
Az egyes kérdésköröket kezelő minikerekasztalok életre hívására azonban csak a tegnapi ülésen került sor, az érdemi munka tehát a következő hetekben kezdődhet. További ellentmondás, hogy miközben a GVK munkatervében az szerepel, hogy ma már nemcsak felzárkózás, hanem stagnálás sem lehetséges jelentős reformok végig- vitele nélkül, a pénzügyminiszter mellett több GVK-tag is úgy nyilatkozott az utóbbi időben, hogy adókérdésekben a kormánynak jelenleg nincs mozgástere, és az adók csökkentésére, de még azok érdemi átcsoportosítására sincs esély 2010-ig. Többen azzal érveltek, hogy az utóbbi hónapok adószabályozási rohama után a gazdasági szereplők sem vágynak újabb átalakításokra. A helyzet visszásságát mutatja, hogy a szakma szerint csupán az új ingatlanadó bevezetése
3-4 éves előkészítést igényelne, a kormány azonban egyelőre ragaszkodik a 2008-as dátumhoz. Részletes terveket azonban még ezen a területen sem láttunk, és a javaslat kidolgozásával a kormány is jelentős késésben van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.