Éves átlagban várhatóan eléri a 7 százalékot az idei infláció, közölte tegnap Veres János, aki a bejelentést a vártnál magasabb első negyedéves fogyasztóiár-emelésekkel indokolta. A pénzügyminiszter bejelentése nem lepte meg a piacot, ugyanis korábban már valamennyi fő gazdaságkutató intézet tarthatatlannak nevezte a kormány által eredetileg megjelölt 6,2 százalékos pénzromlási ütemet, hiszen az idei hatósági áremelések minden korábbi várakozást felülmúltak. Az Ecostat gazdaságkutató intézet például 7,4 százalékos idei inflációt vár tegnap közzétett előrejelzésében.
A felpörgő infláció, valamint az adó- és áremelések jól jönnek a költségvetésnek. Mint Veres János elmondta, a kabinet új prognózisa 6,6 százalékos idei GDP-arányos államháztartási hiányról szól. Ez némi javulást jelez a korábban megjelölt 6,8 százalékos mértékhez képest. Az adóbevételek közül a pénzügyminiszter a jövedéki adót és a járulékokat emelte ki, ezeknél az eredeti várakozásokhoz képest számottevően magasabb befizetésekre lehet számítani. Az ingatlanadó részleteit firtató kérdésre válaszolva Veres közölte, az új adónem kidolgozása folyamatban van, az egyeztetések jelenleg is tartanak.
A Brüsszel által megkövetelt féléves konvergenciaértékelést a kormány a jövő heti ülésén véglegesíti, holott már április 10-én el kellett volna küldenie azt Brüsszelbe. Az adatokkal kapcsolatban a pénzügyminiszter annyit elárult, hogy a múlt évre vonatkozó eredményszemléletű hiány a korábban megjelölt 10,1 százalékkal szemben előreláthatóan 9,2 százalékos lesz. A kiadáscsökkentést biztosító intézkedésekről Veres elmondta: a vállalt célok még nem teljesített részét illetően is meg kell hozni a döntéseket, melyek nem térhetnek el a tavaly decemberi konvergenciaprogramtól.
A Pénzügyminisztérium eközben ismertette a költségvetés legfrissebb adatait. Ezek szerint ebben a hónapban – idén először – az államháztartás egyensúlyban lesz, 9 milliárd forintos többlet várható. Az államadósság viszont tovább emelkedett. Az ország forint- és devizaadóssága idén 507,7 milliárd forinttal gyarapodott, március végén az adósság 15 213,4 milliárd forint volt. Ez majdnem a duplája a 2002 májusában felhalmozódott 8280 milliárdos adósságnak. A költségvetési szervek túlköltekezése továbbra sem állt le, sőt felfelé módosították a költségvetési intézmények kiadási előirányzatát.
Nem osztják a kormány optimizmusát a külföldi elemzőcégek. A JP Morgan elemzőház tegnapi jelentése szerint például még az is kétséges, hogy 2014-ben be tudjuk vezeti az eurót.

Azt hitte, nem látják: videón, ahogy tiltott tárgyat akarnak bejuttatni a balassagyarmati börtönbe