Merkel főszereplő lett a diplomáciában

Külpolitikai sikersorozatának újabb kényes feladata előtt áll Angela Merkel. Washingtonba érkezve igyekszik csökkenteni az Egyesült Államok és Oroszország közötti feszültséget.

Stefan Lázár
2007. 04. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Köln)
Vlagyimir Putyin bejelentése a NATO-val kötött leszerelési szerződés befagyasztására, az amerikaiak rakétatelepítési tervei Lengyelországban, illetve az észtországi szovjet emlékmű kapcsán kirobbant zavargások feszült diplomáciai helyzetet teremtettek. A három jelentős tisztséget viselő Angela Merkel – német kancellár, az EU és a G8 soros elnöke – ismét csillogtathatja közvetítői képességeit.
A „merkelizmus” a különböző politikai érdekek és a rendelkezésre álló lehetőségek közötti egyensúly kialakításának célját elsődlegesen azzal képes elérni, hogy koncepciójának fonalait a német érdekek előtérbe helyezése nélkül szövi. „Nem arrogánsan igényt támasztani az irányításra. A többieket magunk mellé venni” – ez a diplomáciai irányvonal nem volt mindig jellemző Berlin külpolitikájára. Merkel simulékony modora egyben lehetőséget nyújt neki arra, hogy népszerűsítse, sőt elfogadtassa azt a meggyőződését, amely szerint az egymás iránt tanúsított tolerancia alkotja Európa szellemi erejét.
A kancellár asszony aprólékos és szorgalmas előkészítéssel hozta tető alá az előzőleg sokat vitatott EU-költségvetést; a Balti-tenger alatt létesítendő, Lengyelországot megkerülő orosz–német olajvezeték ellen tiltakozó és az EU-alkotmány tervének elutasításával fenyegetőző Kaczynski lengyel elnököt sikerült megnyugtatnia és jobb belátásra bírnia; a Schröder-kabinet alatt fagypontra süllyedt Berlin–Washington viszony hangulatát feloldotta.
Külpolitikájának pozitív mérlege mellett a kancellár asszony belpolitikai helyzete miatt sem panaszkodhat. Merkel a köztársaság legnépszerűbb politikusa. Ha parlamenti választásokra kerülne sor, akkor az általa vezetett kereszténydemokraták (CDU/CSU) biztos győzelmet aratnának, és szövetségre lépve a liberális szabad demokratákkal (FDP), pontot tehetnének a szociáldemokratákkal (SPD) kötött nagykoalíciós kényszerházasság végére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.