Milliós tüntetés Isztambulban

Becslések szerint a világi Törökország több mint egymillió híve vonult az utcára tegnap Isztambulban azután, hogy az iszlamistának tartott Abdullah Gül csekély különbséggel maradt el a többségét jelentő szavazataránytól a pénteki parlamenti elnökválasztáson.

Hírösszefoglaló
2007. 04. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormányzó Igazság és Fejlődés Párt (AKP) jelöltjének tíz szavazat híján nem sikerült megszereznie a megválasztásához szükséges kétharmados többséget. Az ellenzéki Köztársasági Néppárt (CHP) 152 képviselőjének bojkottjával zajló szavazáson a jelenlegi külügyminisztert 357 szavazat támogatta. Ez a szám azonban elég ahhoz, hogy a május 9-re kiírt, már csak egyszerű többséget igénylő, harmadik fordulójában Gült válasszák államfővé. A pénteki szavazás után a CHP az alkotmánybírósághoz fordult, hogy a szavazás érvénytelenítését kérje. Az államfőválasztás körüli feszültségek hatalmas embertömeget szólítottak az utcákra tegnap Isztambulban. A tüntetők a kormány lemondását követelték. A tömeg árulónak bélyegezte Erdogan miniszterelnököt, és Kemál Atatürköt, a modern világi török állam megalapítóját éltette. Két héttel ezelőtt Ankarában egy mostanihoz hasonló demonstráción mintegy 300 ezer ember bírálta a kormány iszlámbarát politikáját.
A világi alkotmány őrének számító hadsereg beavatkozással fenyegette meg a kormányt. A vezérkar meglepően éles hangvételű levélben jelezte aggályait az elnöki palotában bekövetkező iszlamista fordulat lehetősége miatt. A közlemény szerint a hadsereg „kész tettekben kinyilvánítani akaratát”, ha „bizonyos körök” a köztársaság alapvető értékeit megkérdőjelező érdekeivel találkozik. A kormány visszautasította a fenyegetést. Gül jelezte, kitart a jelöltsége mellett.
*
Török civil szervezetek rendezték meg azt a demonstrációt, amelyen egymillió ember szállt síkra Törökország világi jellege mellett tegnap. Az összegyűlt tömeg kormányellenes jelszavakat skandált.
A kabinet ezzel párhuzamosan a demokrácia ügyébe való elfogadhatatlan beavatkozásnak minősítette a török vezérkar fenyegetését, miszerint a hadsereg kész tettekkel kinyilvánítani szekuláris álláspontját. Recep Erdogan kormányfő felhívta Yasar Büyükanit vezérkari főnök figyelmét arra, hogy a hadsereg a polgári hatalmi szerveknek tartozik engedelmességgel. A hadsereg az elmúlt 50 évben négyszer menesztette államcsínnyel a hivatalban lévő kormányt, utoljára 1997-ben Necmettin Erbakan kabinetjét. Olli Rehn EU-bővítési biztos a demokratikus jogrend tiszteletére szólította fel a török hadsereget. Az elnökjelölt Abdullah Gül jelenlegi külügyminiszter kijelentette, nem mond le a jelöltségről, és szilárdan kiáll Törökország alkotmányban is rögzített szekuláris jellege mellett. A Hürriyet nagy példányszámú lap politikai krízishelyzetről írt, amelyből csak az előre hozott választások vezethetnek ki. A pénteki szavazás után ugyanis a CHP az alkotmánybírósághoz fordult, hogy a szavazás érvénytelenítését kérje. Indoklása szerint a szavazás időpontjában az összes képviselő kétharmadánál, kevesebben voltak az ülésteremben. A taláros testület ma vizsgálja meg a beadványt. Ha helyt ad neki, 90 napon belül parlamenti választásokat kell kiírni Törökországban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.