Nehéz helyzetben az építőipar szereplői

A csökkenő lakásépítési kedv nemcsak az építtetőket, hanem az építőanyag-gyártó és -forgalmazó cégeket is negatívan érinti. Utóbbiak közül a szakértők szerint sokan már most a csőd szélére kerültek, a következő időszakban pedig várhatóan tömegesen fognak felhagyni tevékenységükkel.

Dénes Zoltán
2007. 04. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincsenek könnyű helyzetben az építőiparban érdekelt társaságok, s a szektor problémáit komoly jelzésként kellene értelmeznie a kormányzatnak is. Így látja ezt Pálvölgyi Tamás, a Magyar Építőanyag-ipari Szövetség elnöke, aki szerint az ágazat visszaesése leginkább azért kezdődött meg, mert megszüntették a korábbi támogatási struktúrákat, az azokat helyettesíteni hivatott intézkedések pedig nem generáltak megfelelő keresletet a lakáspiacon. Mint mondta, az ágazat zsugorodását főként a tégla-, cserép- és gipszkartongyártók érzik meg, akiket nemcsak a megrendelések visszaesése, hanem az olcsó import is sújt.
Pálvölgyi Tamás úgy látja, hogy miközben hazánkban az építőipar stagnál, vagy éppen lejtmenetben van, aközben a környező uniós tagországok – akik fő versenytársaink – e területen is óriási felfutást tudnak felmutatni. Véleménye szerint ez azt jelzi, hogy hazánk építőipara a régión belül leszakadóban van. Az említett három szegmens, a tégla-, cserép- és gipszkartongyártók nemcsak a lakásépítések visszaesése miatt kerültek nehéz helyzetbe, hanem az energiaárak és az adóemelések is rontják versenyképességüket. Az olcsó kelet-európai import, illetve a lakáspiac visszaesése miatt felerősödött piaci verseny azonban kordában tartotta az árakat, vagyis a gyártók költségeik növekedését nem tudták termékeik árában érvényesíteni. A építőanyag-gyártók szerint az elkövetkező időszakban a kisebb, tőkehiányos cégek ezért igen nagy bajba kerülhetnek.
Hasonló helyzetről számoltak be a építőanyag-forgalmazó cégek is. Noha az első negyedéves adatok – a kedvező időjárási viszonyok miatt –, az építőanyagok piacán csak enyhe csökkenést mutatnak, több negatívumról is be lehet számolni – mondta Pataky Mátyás, az Építőanyag Kereskedők Országos Egyesületének elnöke. Így például kedvezőtlen folyamatként említette, hogy csökkennek a reálbérek – nem utolsósorban az állami megrendeléseknél tapasztalt fizetési késedelmek miatt –, erősödnek a finanszírozási problémák, s visszaesik a gazdaság növekedése. E hatások – tette hozzá – nagyon kedvezőtlenül érintik a mintegy 1200 regisztrált építőanyag-kereskedőt, akik évente átlag 600 milliárd forintos forgalmat szoktak lebonyolítani. A szakértő szerint jelenleg egy koncentrálódási folyamat zajlik, melynek nyomán a mintegy ezer kisvállalkozás száma csökkenni fog, s néhány nagyvállalkozás sem lesz képes talpon maradni. Ennek veszélyét jelzi, hogy idén már három, jelentős méretű fővállalkozó – a Csőszer, a Délép, illetve a Balusztrád Ingatlanfejlesztő – is csődöt jelentett, számos alvállalkozót, kereskedőt rántva magával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.